• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 25 TL                                                    SANDIK BİRİKİM FONU AYLIK ÖDENTİSİ : 50 TL

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05SANDIK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5006   1402-Pozcu şubesi  Mersin  İBAN :TR70 0001 00140264 4315 1250 06
 

    AİDAT VE BAĞIŞLARINIZ

SEVGİLİ OKULDAŞLARIMIZ;
DERNEĞİMİZİN BÜNYESİNDE KURULMUŞ BULUNAN YARDIMLAŞMA SANDIĞIMIZDA
14 ÜYEMİZ VAR VE TOPLAM 38.000 TL BİRİKİMİMİZ BULUNMAKTADIR.
BİZLER BİRİKİMİZ KARŞILIĞINDA
ALDIĞIMIZ BORÇ PARALARI FAİZSİZ OLARAK GERİ ÖDEMEKTEYİZ.
SADECE % 2 BAĞIŞ YAPMAKTAYIZ. BU DA SANDIĞIMIZIN GELİRİNİN ARTMASI İÇİNDİR.            
SİZLERİ DE HEM BİRİKİM YAPMAK,
HEM DE FAİZSİZ BORÇ PARA ALMAK İÇİN SANDIĞIMIZA ÜYE OLMAYA BEKLİYORUZ. 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret320837
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 

İsmet Kadıoğlu

İsmet Kadıoğlu
ismetkadioglu1950@yahoo.com
"3H SINIFI ARKADAŞLARI GURUBU" (Mersin Öğretmen Okulu)
02/12/2017

“3H SINIFI ARKADAŞLARI” GURUBU (Mersin Öğretmen Okulu)
Okul ve sınıf arkadaşım Temel’e yazdığım mektubun ikinci kısmını sizlerle paylaşmaya devam edelim. Daha önceki yazdığım gibi, 1964-1965 eğitim öğretim yılı 1N sınıfı, 1965-1966 eğitim öğretim yılı da 2K sınıfı Mersin Öğretmen Okulu öğrencisiyim. 3.sınıfta Ankara Yüksek Öğretmen Okulu Hazırlık Lisesi’ne seçildiğim için 3H sınıfında okumadım. İşte bu sınıflarda okumuş arkadaşlardan Ayşe arkadaşımız “H sınıfı arkadaşları” ismiyle WhatsApp’da bir gurup kurdu ve özellikle bazı arkadaşların isteği ile beni de guruba dahil ettiler. Ancak yazımın devamında da görüleceği gibi, benim guruptan ayrılmam kısa sürdü. İşte bu yolculuğun, arkadaşlığın dostluğun gelişmelerine bakalım istedim.

Söz konusu bu sınıfta okuyan, 1966 yılında çekilmiş bir resimden arkasına yazdığım arkadaşların isimlerini sıralarsam şöyle:  Meral, Mehmet, Ökkeş, Ali, Ahmet, Aynur, Nazan, Emin, Ülkü, Mehmet, Şener, Ali, İsmet(ben),Cevdet, Mahmut, Mesut, Hikmet, Mehmet ve Mehmet şeklindedir.

Başka bir resimdeki arkadaşların isimleri de şöyle: Soldan sağa: Fikret Öktem (rahmetli olmuş), Yaşar Sarıtaş (sanırım Yaşar da rahmetli olmuş), İhsan Yiğit, ben ve Hikmet Öz. (Resmin arkasında; öğretmen okulu nöbetçiliğim sırasında arkadaşlarımla diye sırayla isimleri yazmışım).
Bu mektubu,“H sınıfı arkadaşları” gurubuna dahil olmamı isteyen ve bunu sağlamış olan Temel arkadaşıma yazdım.

Temel kardeş: Ben ve aynı sınıfta, hatta aynı sırada beraber oturduğum seninle aynı yaşta ve 68 yaşındayız. Seni bilmiyorum ama herhalde ben yaşlandım. Kendimin veya bir başkasının kötü davranışlarından, kötü sözlerinden, kısaca yapılan her türlü kötü eylemlerden huzursuz oluyor ve üzülüyorum.

Seninle ilgimiz nedir? Buna kısaca bir bakalım. Ben 8 kardeşten üçüncüsüyüm. Çok fakir ve verimsiz topraklarda, davarcılık (çobancılık) yaparak geçimini sağlayan köylülerin yaşadığı, yani Anamur’un doğusu bir köy çocuğuyum. Köyümüzde okul olmadığı için, ilkokulun her sınıfını bir başka köyde ve tanıdık birinin yanında kalarak 5 farklı okulda okuyup ilkokulu bitirdim. Birinci sınıfta (7 yaşında), başka bir köydeki bir yakınımızın yanında okuduğum için, her gün okula giderken de okuldan eve dönerken de ağlıyordum.

Orta okulu çarşının içinde, bir demirci dükkanının arkasında, tek kapısı olan penceresiz ve altı toprak bir odada, üç sene yalnız başıma kalarak bitirdim. Komşuya ait, adam boyunda ve içine girdiğinde, çocuk beni göstermeyen, marul tarlasının içinde sesli sesli ders çalışıp Mersin Öğretmen Okulu’nu 12. olarak kazandım. Kısmet olmayınca dayak bile yenmezmiş denir ya, kısmetmiş seninle beni aynı sınıfa verdiler. Anamur’dan Mersine hiç gelmemişim. Ve ilk defa bu okulun sınavına girmek için gelmiştim. O zaman Silifke Garajı vardı ve garajın hemen yanında, yanlış hatırlamıyorsam Yenihan Oteli’nde, Anamurlu 5 arkadaş kalmıştık. Sabaha kadar yastık dövüşü yapmış ve uykusuz kalmıştık. O zamanlar sen yoktun. O arkadaşlardan hatırladığım; Şeref Gürbüz (rahmetli olmuş), Nail Gürbüz, Hüseyin Baz ( rahmetli oldu) ve ben. 5.sini hatırlayamadım. Sen yoktun. Ama okulda vardın.

Ben çok ders çalışan biriydim. Bilirsin böyle olana da inekçi derler, inekçiydim. Hatta sınıfımızın başkanı Ahmet Gürkan, bahçeden ot toplayıp, kitabımın arasına koyması unutmadığım anılarımdandır. Ders çalışmaktan, sınıfta olan bazı olayların farkında olmayabilirdim. Ancak, Temel Talay’ın sigara içmesini ve bir daha içmeyeceğim deyip yemin etmesini ve arkasından iki gün sonra tekrar içtiğini hiç unutmadım. Cevdet Onay (mekanı cennet olsun), Fikret Öktem (Allah rahmet etsin) ve Temel Talay arkadaşlarımın futbol takımlarının yaptıkları maçları anlatma şekilleri hafızama öyle kayıt olmuş ki unutmadım.

Birilerinin söylediği gibi “siyaset insan harcama sanatı” şeklinde kullanıldığı için, siyaset yapılan yerde dostluklara zarar verilebiliyor. Ve yaşantı şekillerimiz ve gelişmeler, zamanla siyasi düşüncelerimizde değişime sebep olabiliyor. Hiç aktif siyaset ortamında bulunmadım. Ancak zaman zaman yakınlarımın aktif siyasette olmalarından dolayı onların yanında bulundum. Ve önemli yerlere geldiler. Örneğin, okuldaşım Oktay Öztürk şu anda Mersin Milletvekili ve yakınlarımdan Anamurlu Ayşe Doğan da milletvekili ve onun için 5 tane köşe yazısı yazdım. Tabi bu vesileyle onun lehinde ve partisiyle ilgili olumlu şeyler yazdım. Ancak diğer partilerin hiçbirinin aleyhinde yazmadım. Bunlar şu andakiler. Ancak eskilerde de çok var. Örneğin, geçmişteki bir partinin genel başkanının eşi okuldaşım. Elbette sizlerinde vardır. Belki de benim gibi uzaktan değil çok yakından bu konunun içindesinizdir. Bu tabi ki en doğal hakkınız. Ama ben bunu sizinle paylaşmak durumunda olmamalıyım. Çünkü gurubun ortak değerlerinden olmayabilir. Hele hele aynı sınıfta okumuşlukla ilgili değil.

Siyasilere yakınlığım, bana kendimi ne kadar ve nasıl yaşattıkları kadar. Kim bunu bana sağlarsa da oyumu ona veririm. Ve yaşım gereği biraz esnek olmak istiyorum. Tartışan iki adamdan “A” kişisi diğer “B” kişisine çok yüksek tonda, “yalan söylüyorsun” demesi yerine “bu söylediğini iyi düşündün mü, doğru mu, bana göre doğru değil” demesini istiyorum sınıf arkadaşım Temel? 

Bir araya gelmiş gurupların bir arada bulunma sebepleri olmalı. Ve ortak konularda birlikte olurlar ve ortaklıkların sevincini ya da üzüntüsünü paylaşırlar. Örneğin avcılar derneğini kuran avcılardır. Avcı olmayan dernek üyesi olmaz, çünkü avcılık ortak noktaları değildir. Bu dernekte avcılar avlarından, avcılıkta kullanılan malzemelerden ve araçlardan, vurdukları avlardan, av çeşitlerinden, avlanma arazilerinden bahsederler. Siyaset yaptıklarında çatışma olabilir. Zira avcılar içinde meşru olan her partiden kişiler olabilecektir. Farklı siyasi partiden olan avcıların, avcılık konusunu işlemeleri çatışma oluşturmaz.
Hoş kalın. Aralık 2017, Anamur. İsmet Kadıoğlu.

 

 

 Paylaş | | Yorum Yaz
302 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ - 06/10/2018
Bir yere veya birinin evine ziyaret etmek veya kısa bir süre kalmak için gelen kimse. Konuk
YAĞMUR DAMLASI - 10/09/2018
Toros dağlarının eteğindekiköy evlerinden bir ev...
ALİ KUŞÇU, HZ. SÜLEYMAN, AVA GİDEN AVLANIR ve 15 TEMMUZ - 19/07/2018
1403 yılında Semerkantta doğdu. İlköğrenimini Semerkentte yaptı
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE - 06/06/2018
ane gibi yar, bağdat gibi diyar olmaz/ana gibi yar, bağdat gibi diyar olmaz
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50.YIL - 16/05/2018
Bir varmış bir yokmuş 50 yıl öncesinde deniz kenarında
ELİNİN KÖRÜ, FUKARA, SÜR EŞEĞİNİ NİĞDE'YE - 02/05/2018
Deyim: gerçek anlamında ayrı bir anlamı ve farklı bir anlatımı
KIZILELMA ÜLKÜSÜ - 31/03/2018
Milleti ve milliyeti anlamak için öncelikle kendi geçmişimizi çok iyi bilmemiz gerekir
KONUŞMA ADABI (ÜSLUP) - 08/03/2018
Üslup, Arapça bir kelimedir. Edebi olarak. kendine has anlatım şekli olduğu ifade edilir
TARİH GEÇMİŞİMİZİ GÖSTEREN BİR AYNADIR - 08/02/2018
İnsan bugününve geleceğini geçmişine bakarak planlaması gerekir.
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Anlık
Yarın
16° 24° 15°
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.47255.4945
Euro6.16296.1876