• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 25 TL                                                    SANDIK BİRİKİM FONU AYLIK ÖDENTİSİ : 50 TL

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05SANDIK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5006   1402-Pozcu şubesi  Mersin  İBAN :TR70 0001 00140264 4315 1250 06
 

    AİDAT VE BAĞIŞLARINIZ

SEVGİLİ OKULDAŞLARIMIZ;
DERNEĞİMİZİN BÜNYESİNDE KURULMUŞ BULUNAN YARDIMLAŞMA SANDIĞIMIZDA
14 ÜYEMİZ VAR VE TOPLAM 38.000 TL BİRİKİMİMİZ BULUNMAKTADIR.
BİZLER BİRİKİMİZ KARŞILIĞINDA
ALDIĞIMIZ BORÇ PARALARI FAİZSİZ OLARAK GERİ ÖDEMEKTEYİZ.
SADECE % 2 BAĞIŞ YAPMAKTAYIZ. BU DA SANDIĞIMIZIN GELİRİNİN ARTMASI İÇİNDİR.            
SİZLERİ DE HEM BİRİKİM YAPMAK,
HEM DE FAİZSİZ BORÇ PARA ALMAK İÇİN SANDIĞIMIZA ÜYE OLMAYA BEKLİYORUZ. 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret323697
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 

Nadir Şener Hatunoğlu

Nadir Şener Hatunoğlu
nadir.sener@hotmail.com
POST-MODERN SOYGUN
17/12/2017

  Ankara: 24.11.2017

 

 

Mamahatun Doğumlu (1932)

NADİR ŞENER HATUNOĞLU

(matematikçi, bilim uzmanı)

 

GİRİŞ

Türk ulusu kanını, canını vererek kazandı Kurtuluş savaşını. Ne var ki savaştan kalan kötülükler, yoksulluklar hemen bir çırpıda ortadan kalkmadı. İnsanoğlunun baş gereksinimi olan nakliyeyi düşünelim: Kağnı (öküz arabası), at, katır, eşek… Hatta kağnının hız birimi (6 km.), mesafe ölçümünde kullanılmıştır. Örneğin; Erzurum kongresinin yapıldığı yıllarda, bu ölçü birimi kullanılagelmiştir. Erzurum-Mamahatun (Tercan) arası,on altı saat olarak belirlenmiştir. Nakliye konusunda en hızlı araç, ‘At’ arabasıydı. Üç çeşitti: 1. Yük Taşıyan at arabası. 2. Payton: Şehir içinde- şimdiki taksilerin görevini yapıyordu. 3. Yaylı: Uzak yolculuklar için yapılmış, üstü ve yanları kapalı at arabası.

ERZURUM-TRABZON YOLCUSU

Bir yıl süren ve halk arasında ‘93’ harbi (1877) olarak bilinen yenilgide, ünlü iki mareşal görev almıştı:1. Kafkas Cephesi Başkomutanı Ahmet Muhtar Paşa. 2.Balkan Cephesi başkomutanı, Gazi Osman Paşa. Paşaların gösterdiği kahramanlıklar, sarayın organizasyon zayıflığı yüzünden, ve güçlü düşman karşısında, tutunamadılar. Osmanlı Devleti, barış antlaşmasını imzalaması için iki başkomutanı da Saraya çağırdı. Gazi Osman Paşa için İstanbul yakındı; ama Ahmet Muhtar Paşa için, çok zordu. En hızlı ve konforlu aracın at arabası (yaylı) olduğu düşünülürse, zorluk daha iyice anlaşılır.

1959 yılında, bu yolculuğu -görev gereği- yaşadım. O dönemin otobüsüyle Kars’tan Erzurum’a geldim. Bir gece kaldıktan sonra, Trabzon’a gidecek otobüsü bulmaya, tanımaya çalıştım; buldum. Yola çıktık. Yollar stabilize, sıkıştırılmış toprak yol. Tozu-dumana katarak, Kop dağına, geçidine tırmanmaya başladık. Kop geride kaldı; arkasından Zigana geçidi geldi. Otobüs çık babam çık, yokuş bir türlü bitmiyor. Yükseldikçe pencereden aşağıdaki köye baktım; insanlar testi kadar görünüyordu…

Özellikle Zigana’yı aşınca, doğa tüm cömertliği, güzelliği ile avucunuzun içinde oluyor. Doyumsuz bir hoşluk sarıyor insanı. Erzurum-Trabzon arasını –sanırım- sekiz saatte aldıydık. Şimdi uçakla on beş dakikalık yol… Başkomutan Ahmet Muhtar Paşa’nın, at arabası yolculuğu kim bilir nasıl geçmiştir?!

ESKİ TERİMLER Kimi terim ve sözcükler de artık gerilerde kamıştır: Hırsız, Eşkıya =Şaki, Kervan, Katar bunlardan bir kaçıdır.

Kervan: Uzaklara yolcu ve yük taşıyan hayvan katarıdır. Eskiden Develerden oluşurdu. Katar: Taşıt dizisi. Şaki=Eşkıya=Harami: Birinin malını, zorla elinden alan kimse. Hırsız: Birinin malını habersizce alan kimse.

Savaş yorgunu olan Türkiye’miz, cumhuriyetin ilk yıllarında, kendini hemen toparlayamadı. O yılların PKK çetesi, düşmanların güdümüne girmişti. Kimi bireysel olaylar da can sıkıcı olmuyor değildi.

DOLANLI MEMO

Erzurum-Trabzon arasındaki bölgeyi haraca kesen biri varmış; amcam anlattıydı. Köyünü de söylemişti; ben ‘Dolan’ uydurdum. Bu kişi, yörenin ünlü eşkıyasıydı. Başı-boş gezenlere şöyle hitap edilirdi: “ Nedir oğlum, Dolanlı Memo gibi dolaşıp duruyorsun!?” Bu söylem, çocuk yaşımdan beri aklımda kalmıştır.

Erzurum, O dönemin merkez iliymiş. Komşu iller, devletle ilişkisini, Erzurum kanalıyla kotarırmış. Trabzon da buna dahil. Trabzon valisinin, resmi bir iş için Erzurum’a gitmesi gerekmiş. Motorlu hiçbir taşıt henüz yok. Dönemin lüks (!) aracı, yaylı dediğimiz at arabası. Yaylı kiralanmış; vali bey ve eşi yolculuğa başlamışlar.

Kayaların oluşturduğu dar bir vadiye geldiklerinde, ne yandan geldiği belli olmayan, buyurgan bir avaz duymuşlar: “DUUUR!” Sürücü durmuş. Aynı ses:”İnin aşağı” diye gürlemiş. Vali bey inmiş; elleri havada. Eşkıya ortaya çıkmış. Vali beyin üzerindeki parayı, değerli eşyaları tümüyle almış. Haydut öfkeyle bağırmış: “Altınları ver altınları…” Vali bay süklüm-püklüm özür dilemiş ve demiş ki: “Üzerimde altın yok; yalnız eşimin boynunda bir atın var; gidip onu getireyim.” Eşkıya öfkeyle

azarlamış valiyi:

“Ulan pezevenk, ben bir kadının boynundaki altını alacak kadar alçak bir insan mıyım? Defol git yoluna…”

Vali bey, canı kurtulduğu için memnun. Zavallı Dolan’lı Memo’ya içinden acıyor da… Cebinden kartını çıkarıp, eşkıyaya veriyor:

-Bak oğlum, ben Trabzon valisiyim. Olur ki başına bir hal gelirse, beni ararsın…

Gel zaman-git zaman, Dolan’lı Memo yakayı kaptırmış; jandarmaya düşmüş. Komutana demiş ki: “Vali bey arkadaşımdır; işte kartı. Beni O’na götürün.

Oradakiler, bu saçma söze gülmüşler; fakat götürmüşler de… Vali bey nasihat etmiş:

-Bak oğlum, bu yolda olduğun sürece, yasa senin yakanı bırakmaz. Yemin et, kendine namusluca bir iş bul; namusluca yaşa. Devletimiz güçlendikçe, herkese iş-aş verecektir…

*** için özel yazdım.

 


Paylaş | | Yorum Yaz
251 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURBANî DEDE - 21/10/2018
Savaşın getirdiği acı gerçekler
DERİN YARA - 06/07/2018
Lütfen kahramanlarımızı basamak yapmadan yücelsinler.
ZEKANI ATEŞLE-1 - 14/04/2018
Yaşlı insanların zihinsel düzeyine uygun sorular ürettim; bir panoda yayınlattım. Artık dedi-kodu yerine, bu sorular irdeleniyor…
ZEKÂNI ATEŞLE: 2. - 19/02/2018
Her ‘matematik’ yarışmasında gençlerimizin, Türk gençlerinin sonuncu gelmesi, üzüntü yaratmıştır. Aşağıdaki -mini- soruları, bu üzüntüyle hazırladım.
SİGARAMIN DUMANI - 02/02/2018
“Gerçek aşk, böylesi bir hoyratlığın, vahşetin eylem alanı olamazdı!.
MAYA ÇEŞİTLEMESİ - 13/01/2018
her telden
ÖLÜME YATMAK - 02/12/2017
Emir güzel de komutanını hendekte düşmana terk edip gitmek, Mehmetçiğin kanına dokunuyordu. Teğmeni sırtlayıp taşımaya da güçleri yoktu
YÜZ KARASI - 03/11/2017
Sevgi-Nefret-İntikam-Korunma-**Üreme-Merhamet-Empati-Özlem-İnanç-Kin-Vefa-Özveri-Sadakat- Estetik (zevk)-Haz- Vb.
HORMONLU PUAN - 11/10/2017
‘Üniversiteye giriş sınavlarında, dört (4) yanlış bir (1) doğuyu götürmesin.
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 11°
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.36725.3887
Euro6.07136.0956