• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 25 TL                                                    SANDIK BİRİKİM FONU AYLIK ÖDENTİSİ : 50 TL

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05SANDIK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5006   1402-Pozcu şubesi  Mersin  İBAN :TR70 0001 00140264 4315 1250 06
 

    AİDAT VE BAĞIŞLARINIZ

SEVGİLİ OKULDAŞLARIMIZ;
DERNEĞİMİZİN BÜNYESİNDE KURULMUŞ BULUNAN YARDIMLAŞMA SANDIĞIMIZDA
14 ÜYEMİZ VAR VE TOPLAM 38.000 TL BİRİKİMİMİZ BULUNMAKTADIR.
BİZLER BİRİKİMİZ KARŞILIĞINDA
ALDIĞIMIZ BORÇ PARALARI FAİZSİZ OLARAK GERİ ÖDEMEKTEYİZ.
SADECE % 2 BAĞIŞ YAPMAKTAYIZ. BU DA SANDIĞIMIZIN GELİRİNİN ARTMASI İÇİNDİR.            
SİZLERİ DE HEM BİRİKİM YAPMAK,
HEM DE FAİZSİZ BORÇ PARA ALMAK İÇİN SANDIĞIMIZA ÜYE OLMAYA BEKLİYORUZ. 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret323697
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 

Asaf HİŞMİ

Asaf HİŞMİ
asafhismi@hotmail.com
ZAMANIN TÜNELİNDEN BİR ANI
28/12/2017

 

6000m2.'ye yakın bir bahçede yaşıyorduk. Bahçe mülkümüz değildi. Antakyalı bir bayana aitti. Bahçede yarıcı hesabıyla çalışıyorduk. Emeğimiz karşılığında bahçenin 1/8'ini bize tapulanmıştı. Anlaşmamız yazılı değildi.
Evimiz altı dönümlük bahçenin ortasında kuruluydu. Yığma türünden taş bina idi. Kullanıla harç, saman saplarıyla güçlendirilmiş balçıktı. Kiremit çatılıydı. İki odalı. Odanın birinde; biri kız olmak üzere beşkardeş ve bu kardeşlerin anası beraber yaşıyorlardı. WC si bahçede, Diğer oda, hayvanlara ayrılmıştı.
Bir sarı ineğimim ve bir buzağımız vardı. Kışlık yiyeceğimizi tahtadan yapılma ambarın içinde konuyordu. Ambar, ikinci odayı bölmüştü. Meydana gelen üçüncü gözü samanlık olarak kullanıyorduk.
Bahçede dut ağaçları, incir ağaçları, bahçe kenarında yeşil çit olarak kullanılmak üzere dikenli nar ağaçları dikiliydi.
İpek böceği yetiştiriciliği yapıyorduk. Dut ağaçların yapraklarını toplayıp ipek böceğine veriyorduk. Böceklerin yumurtalarını Hanım Ağa sağlıyordu. Üretilen kozalar yarı yarıya bölüşürdük. Elde edilen incir ve üzüm meyvelerini, benzer şekilde bölüşürdük. Hanım Ağanın talimatları doğrultusunda hareket etme zorunluluğu vardı. Ortaklığın bir şartı buydu. Ne ekilecek ya da ne dikilecekse izne bağlı idi.
Kendi paramızla aldıklarımıza karışmazdı. Örneğin, ineğimizin sütüne, tereyağına, çökeleğine, Tavuğumuzun civcivine, yumurtasına kuluçkasına karışmazdı. Gelirlerini bölüşmezdik. O da istemde bulunmazdı.
Balık ve et nadiren eve girerdi. Örneğin; evde kuru fasulye pişecekse, et değil, tereyağı kullanılırdı. Evimizde kapalı bir aile ekonomisi vardı. Süt, yoğurt, çökelek, tereyağı İnekten. Yumurtayı tavuktan. Sebzeyi, meyveyi ve buğdayı bahçeden sağlıyorduk ( peynir yapmasını bilmiyorduk, Yaşamımızda yer almamıştı.)
Okullar kapandığında Amik ovasına ya da Çukurova'ya kazma vurmaya gidilirdi. Kazmadan sonra pamuk toplamaya giderdik. Böylece ev ekonomisine destek olurduk. Yokluklara rağmen mutluyduk. Yaşamdan şikâyetlerimiz yoktu. Belki hayatı iyi tanımadığımızdadır.
Ablam okula gitmedi. Erkek çocukların hepsi okula kayıtları yapıldı. Yaşam koşulları bizi çalışmaya ve okulumuzu sevmeye zorluyordu. Okumak dışında seçeneğimiz yoktu. Bu bilinci; hayatını bize adayan annem aşılamıştı. Zeki ve azimli bir kadındı. Genç yaşta kocasını kayıp etti. Bizler babasız kalmıştık. Annemde hayatını bize adayarak yaşamla cebelleşmeye başladı. Annemin en büyük destekçisi dedemdi. İskenderun'a gider çalışırdı. Kazancını bize harcardı. Bizde, kısa bir zaman dilimi içinde kendimizi gösterdik. Başarılı öğrencilerin arasına girdik. Öğretmenlerimiz, özel olarak bizimle ilgileniyorlardı. Çevrede adımız annemin adıyla beraber seslendirilmeye başlandı. ‘Dahiye'nin çocukları olarak ünlenmeye başladık. Babamın erken vefatı, anemin adını öne çıkarmıştı.

27.12.2017
Asaf HİŞMİ 


Paylaş | | Yorum Yaz
230 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE NE YAPILMALI? - 21/10/2018
Her 24 Kasımda ya da yılın başka her hangi bir gününde, bir haftasında, bir ayında öğretmenlerin sorunlarını çözmek için zaman ayırmak, kalıcı uygulanabilir, çağdaş kararlar almak gerekmez mi?
İRİ YAPILI DEV ADAM - 13/02/2018
Av bahanesiyle orada bulunan kimileri kervancıları soyarlardı.
ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PARKI - 02/10/2017
Eğitim ve öğretim işi ciddi iştir. Çükü böyle bir eğitim merkezi kurulursa, çocuk öğrendiklerin hiçbir zaman unutmayacak. Trafik kazalarında insandan kaynaklanan hatalar asgari seviyeye inecektir.
TEZEK - 12/06/2017
‘’Fakirliğin gözü kör olsun’’
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ARDINDAN - 13/03/2017
Durum vahim ve ürkütücüdür.
MERSİN İLKÖĞRETMEN OKULU MEZUNLARI HATAY BULUŞMASI - 14/07/2016
Aydın yüzlü Okuldaşlarımın mutluluklarını paylaşmış olmanın sevincini yaşadım.
MERSİN İLKÖĞRETMEN OKULU GİRİŞ SINAVI SONRASI - 08/06/2016
Pamuk tarlasından Mersin İlköğretmen Okuluna giden yolun geleceğimi şekillenmesinde büyük rol oynayacağını hiç kimse tahmin edemezdi.
BAZ İSTASYONLARI VE İNSAN SAĞLIĞI - 09/04/2016
Sonuç olarak Baz istasyonlarının toplumsal sağplığa zarları olduğu konusunda adli ve idari yagının kararları vardır Bu kararlar doğrultusunda tedbir alınması gerekmektedir
NUAYRİLİK - 03/10/2015
Ülkemizin ve dünyanın en fazla barışa ihtiyaç olduğu bu günlerde, ayrımcılıktan, ötekileştirmemelerden, ırkçılıktan ve din istimrarından uzak durmak ve olaylara sağduyuyla yaklaşmak gerektiğinin bilincine, toplum olarak varmak gerekir.
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 11°
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.36725.3887
Euro6.07136.0956