• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 25 TL                                                    SANDIK BİRİKİM FONU AYLIK ÖDENTİSİ : 50 TL

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05SANDIK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5006   1402-Pozcu şubesi  Mersin  İBAN :TR70 0001 00140264 4315 1250 06
 

    AİDAT VE BAĞIŞLARINIZ

SEVGİLİ OKULDAŞLARIMIZ;
DERNEĞİMİZİN BÜNYESİNDE KURULMUŞ BULUNAN YARDIMLAŞMA SANDIĞIMIZDA
14 ÜYEMİZ VAR VE TOPLAM 38.000 TL BİRİKİMİMİZ BULUNMAKTADIR.
BİZLER BİRİKİMİZ KARŞILIĞINDA
ALDIĞIMIZ BORÇ PARALARI FAİZSİZ OLARAK GERİ ÖDEMEKTEYİZ.
SADECE % 2 BAĞIŞ YAPMAKTAYIZ. BU DA SANDIĞIMIZIN GELİRİNİN ARTMASI İÇİNDİR.            
SİZLERİ DE HEM BİRİKİM YAPMAK,
HEM DE FAİZSİZ BORÇ PARA ALMAK İÇİN SANDIĞIMIZA ÜYE OLMAYA BEKLİYORUZ. 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret323697
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 

Bektaş Sayın

Bektaş Sayın
bektasayin@hotmail.com
HASAN ÇAVUŞ
07/01/2018
 
 
 
 
Hasan Çavuş, Türkmenistan'dan Horasan'a, oradan da Anadolu'ya göç eden Şehriler ailesinden Hanifi oğlu Haydar'ın Sasede'den olma sekiz çocuğunun en büyüğüdür. Yerleşik düzene geçtikleri Elbistan'ın Küçükyapalak Köyünde ona Şehriler' in Çam Hasan derler. Uzun boylu ve yapılı bir insandı. Köye liderlik eden bilgili ve öngörülü bir karakteri vardı.
Osmanlı ordusunda askerken Mustafa Kemal Atatürk'le aynı dönemde Yemen'de bulunmuş, yedi yıl İngiliz ve Arap esaretinden kaçarak kurtulmuştur. Kendisinden iki küçük kardeşi Beko Çanakkale Savaşında Mustafa Kemal Atatürk ile İngilizlere karşı savaşmış, yara bile almadan kurtulmuştur. İngiliz kurşunlarına karşı yürüyen Türk askerleri arasında adı "Kurşungeçirmez Beko'ya" çıkmıştır.
Bu kurşungeçirmez Beko'nun öyle bir korkusu vardı ki çok komik. Yılandan ölesiye korkardı. Sadece diri yılandan değil, ölüsünden de. Öldürülmüş bir yılan bulduğumuzda onun geçeceği köprü ve yollara koyardık. Korkudan zaten biraz kekeme olan dili iyice kötülenirdi. Aylarca yılanla karşılaştığı yerden geçmezdi. Mekânı cennet olsun. Ve biz muzip çocukları affetsin.
Hasan Çavuş'a Osmanlı ordusu ve Kuvâ-yı Milliye'deki rütbesi çavuş olduğu için ve liderlik özelliğinden dolayı "Hasan Çavuş" derlerdi.
Hasan Çavuş ve Kurşungeçirmez Beko Yemen, Çanakkale Savaşlarından sonra Fransız işgali altındaki Maraş'ı kurtarmak için Küçükyapalak Köyünden Maraş'a giden Kuvâ-yı Milliye çetesinde çavuş ve onbaşı olarak Maraş'ın kurtarılmasında görev yapan kahramanlar arsında yer almışlardır.
Bu iki kardeşin ülkesi için yaptıkları göz önüne alınarak soyadı kanunu çıktığında onlara saygınlık anlamında "Sayın" soyadı verilmiştir.
Hasan Çavuş Anadolu'nun tüm köylerinde olduğu gibi çiftçiydi. Ama çiftçiliğinin yanında yapı ustalığı da vardı. Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde lise inşaatının yapımında ustabaşı olarak çalışmış, yıllar sonra Elbistan'dan Kırıkhan'a göç eden torunları onun yaptığı okulda okuma şansına sahip olmuşlardır.
Dönemin Kırıkhan Belediye Başkanının, "Hasan Çavuş, köyüne dönme, sana istediğin kadar arsa, arazi vereyim, Kırıkhan'a yerleş." Önerisini kabul etmeyerek köyüne dönmüştür.
Hatay'dan köyüne döndüğünde yanında götürdüğü, Hatay'da bol miktarda yetişen ama Elbistan yöresinde o dönem hiç bilinmeyen dışı turuncu, içi siyah Trabzon hurmasını köylülere ikram ederek ilk kez yeni bir meyveyi tanımalarını sağlamıştır.
Hasan Çavuş, Osmanlı'dan sonra işgal ettikleri tarlaları köylülere ektirmeyen ağalara mavzerini çekerek bir kayanın üzerinden meydan okumuş ve köylülerin tarlalarını yeniden ekmelerini sağlamıştır.
Küçükyapalak Köyünde çok odalı, iki ahırlı (bir büyükbaş, diğeri küçükbaş hayvanlar için), samanlığı, ambarı, ocaklığı olan bir evi vardı. Evin kale kapısını andıran kocaman bir tahta kapısı vardı. Bu büyük tahta kapıdan çok bölümlü ev kompleksine girilirdi. Sol taraftaki kapı bir iç avluya açılır, iç avluda ahırların girişi bulunurdu. Hayvanlar ana kapıdan önce avluya, sonra da ahırlarına girerlerdi. İç avludan tüm bu çok odalı evin damına çıkılan bir tahta merdiven vardı. Bu tahta merdivenden çıktığınız evin toprak çatısı diğer ailelerin evleriyle birleşik olduğundan ikinci bir yeryüzü gibi bütün mahalleyi kapsayan bir alandı.
Ana giriş kapısının iki yanında köyde hiç rastlanmayan yassı kocaman taşlardan kapı önünde oturmak için yapılmış bir çeşit taştan sedir vardı. Elektriğin köye gelmediği 50'li yıllarda bu koca evde bir yabancının dolaşması cesaret isterdi.
Hasan Çavuş iki evliydi. Adı Turna olan ilk eşini başkasıyla nişanlıyken kaçırarak evlenmişti. Şehriler Ailesi ona "Büyük Ana" derdi. İkinci eşi ölen kardeşinin dul eşi Miyese idi. Ona da "Mese Bacı" derlerdi. Bu iki eşten 5i erkek, 7'si kız toplam 12 çocuğu olmuştu. Evlenen erkeklere bir oda verip evde barındırmak gelenekti. Evlilikler arttıkça evde bir çeşit torun ordusu oluşmuştu.
Evin o kale kapısını andıran tahta büyük kapısının çıkıntılarına binen yarım düzine torun kapıyı açıp kapattıkça kendilerince eğlenceli bir oyun oynarken artık yaşlılık günlerini yaşayan Çam Hasan'ın tepesini attırıyorlardı. Elinde bastonuyla, "ulanlı, lanetli" sözlerle iç kapıdan görünmeden torunlar çoktan köy kırsalına kaçışırlardı.
İşte o torun ordusundan biri de bendim. Ailenin ilk erkek torunu. Benden büyük kız kuzenlerim vardı. Ancak o büyük evde dedem Çam Hasan'la yaşam anıları olan biri olarak ona dair izlenimlerimi yazmalıyım diye düşündüm.
Beş yaşında Ali amcam elimden tutup beni Küçükyapalak ilkokuluna kayıt ettirdiğinde tahta tütün çantasını bana vermişti. Hepsi bir kalem ve bir defter olan okul kırtasiyemi tahta çantanın içinde takırdatıp koşarak okula gidip gelirdim.
İlk sözcük ve tümcelerimi bana okuturken 25 kuruş para ödülü verdiğini hiç unutamam. 50'li yıllara göre iyi para ha!
Kağnı ile tarlalara giderken tırmık çekmek için beni götürürdü. Yol boyu bana bir şeyler anlatır, arada türküler söylerdi.
Tıpkı cumhuriyet ideallerini paylaştığı ve uğruna savaştığı Mustafa Kemal Atatürk gibi karaciğer rahatsızlığı sirozdan yaşamını yitirdi. İstanbul'daki amcalarım Halil İbrahim ve Ahmet'in tedavi çabaları sonuç vermedi. Yaşamını yitirdiğinde Hatay Kırıkhan'da tek odalı bir evde yoksullukla mücadele eden bir öğrenciydim. Dedemin ölümünü üzüntüyle anımsıyorum. Yıllar geçtikçe onun ülkesi, köyü ve ailesi için yaptıklarının lider ve öncü bir kişiliğin sonucu olduğunu kesinleştirdi. Onun torunu olmak, onunla paylaştığım anılar ve zamanlarımın olması geride kalan güzelliklerim.
Dedem Çam Hasan'ı son yaşanmış bir anısıyla anlatıp bitirmek istiyorum. Eskiden Elbistan'da meyveyi kiloyla değil de teneke hesabı satarlardı. Şu bildiğimiz yağ tenekelerinin boşu doldurulur, belirli bir ücret istenirdi.
İşte Elbistan'da eşeği ile pazara giden dedem elmayı ucuz bulmuş üç beş teneke almış. "Çoluk çocuk yesin bolca" diye. Elmaları çuvala doldurup, eşeğin sırtına vuran Çam Hasan'a köy yolunda rastlayan tanıdıklar "Bu çuvaldaki ne Hasan Ağa?" diye sorarlar. "Yav çoluk çocuk yesin diye alma aldım." Tanıdıklardan biri: "Bu kadar alma çoluk çocuğa verilir mi? Sat para kazan Hasan Ağa.
Dedemin aklına yol boyu giren köylünün telkinleri sonunda elmaları satmasına niyeti çevirmiş.
Elmalar çuvalı eve geldi. O büyük evin ambar olarak kullanılan odasının girişine konuldu. Eve bir çuval elma geldiği haberi bütün aile fertleri ve torun ordusunu iç mekânda duvara yaslanarak elma çuvalına yiyecekmiş gibi bakmalarına neden oldu. Avın etrafı sarılmıştı. Ama kimse cesaret edip çuvala yaklaşamıyordu. Bize bir kahraman gerekiyordu. Bilin bakalım kimdi o kahraman? Tabi ki Bektaş Sayın. Çuvala koştum bir elma alıp asırdım. Benim arkamdan İbrahim Amca'mın kızı Fadime bir elma alıp yemeye başladı. Dedem aç kurtlar gibi elma çuvalının etrafını sarmış olan aile bireylerinin bakışları altında elma çuvalını tuttuğu gibi evin ortasına devirdi. Herkes üçer beşer elma kapma yarışına girmişken dedem baktı elmalar bitiyor üç beş te ben kapayım diyerek yağmaya ortak olma hoşgörüsü ve esprisini gösterip aslında başlangıçtaki elma alış amacına dönmüş oldu.
Dedem Çam Hasan'ı belleğimde kalan kadarıyla anlatmaya çalıştım. Benden başka anıları olanlar da vardır. Anlatıp yazarlarsa güzel olur. Ben onun torunu olmakla her zaman gurur duydum. Oğluma da ismini verdim. İsmini vermem de asla rastlantı değil. Rüyama girdi. Eşim oğlumuza hamile iken rüyamda yattığı yerden bana elini uzattı." Oğlum kaldır beni." Dedi. Ben de bunu yorum olarak aldım. Umarım onun ismini taşıyanlar onun büyük kişiliğini kavrayabilirler.
 
 
 


Paylaş | | Yorum Yaz
357 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR ŞAMPİYONLUĞUN ÖYKÜSÜ - 05/02/2018
OKUMAK VE YAZMAK RUHU RAHATLATAN BİR EYLEMDİR
NE DÜŞÜNÜYORSUN BEKTAŞ ? - 09/12/2017
molekülden moleküle bir yolculuk.
BABAMLA 63 YIL - 19/06/2017
UMARIM VE DİLERİM Kİ YAZA MERHABA DENİLEN ŞU GÜNLERDE DİRENME GÜCÜYLE YENİDEN YAŞAMA DA ASILIR.
EGE'DE CAN BULMAK... - 12/08/2015
Ege'ye bir can bulmak için gitmiştim. Tedavi olumlu olmuşsa iki can buldum demektir.
PANTER KALECİ - 17/11/2014
Ancak mucize ikinci yarı bitti. " Takke düştü kel göründü." 3-C'nin kalesi GOLGEÇEN hanına döndü.
BABAMLA AMİK OVASINDA (Babamla Anılar 2) - 10/07/2014
İzzettin öğretmen bir bahçıvan gibi çürük dallarımızı budadı, kurtlarımızı ayıkladı, bizi meyveler veren verimli bir bahçe yaptı.
ÖĞRETMEN OKULU RÜYASI - 08/08/2012
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 11°
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.36725.3887
Euro6.07136.0956