• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 60TL                                                    

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret392091
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 
Bektaş Sayın
bektasayin@hotmail.com
BİR ŞAMPİYONLUĞUN ÖYKÜSÜ
05/02/2018
 
1971-72 Öğretim yılı biz 3. Sınıfların mezuniyet yılıydı. Bütün üçüncü sınıflar farklı bir heyecan içindeydik. Bir yandan mezun olup öğretmen olarak Anadolu'nun bir köşesine atanacak olmanın, yaşama atılıp para kazanmanın heyecanı, öte yandan da Mersin İlköğretmen Okulu gibi harika bir kampüsteki unutulmaz günlerin sona erecek olmasının buruk heyecanı. Anı defteri tutanların sayfalarında bu iki heyecan hemen herkes tarafından yazılmıştır.
Bu iki heyecana ilaveten okulda her yıl düzenlenen geleneksel futbol turnuvası da hepimizi heyecanlandırıp konuyu sohbetlerin vazgeçilmezi yapıyordu. Bu konuya PANTER KALECİ ve YAŞAMIN PARLADIĞI AN adlı iki yazımla değinmiştim. Bu yazımda şampiyon takım 3-E'nin heyecanını ve stratejisini anlatmaya çalışacağım.
Futbol turnuvası yapılması gündeme geldiğinde 3-A Sınıfı okul panosuna bir ilan asmıştı. "FUTBOLDA, BASKETBOLDA, VOLEYBOLDA, HER ŞEYDE ŞAMPİYON 3-A"
Doğrusu bu iddialarında haksız sayılmazlardı. Okulumuzun futbol yıldızı MUHSİN ile basketbol takım kaptanı CELAL 3-A Sınıfındaydılar. Onların dışında da önemli oyuncuları vardı. Rahmetli RUHİ ve yine rahmetli NECİP KINALI, rahmetli ALPER. Kısaca güçlüydüler. Ama o yazıları bir hata olmuş biz 3-E'lileri hırslandırıp, kışkırtmışlardı.
Ne yapalım sorusu hepimizin sesli düşünmesine yol açmıştı. Hele bir kuralar çekilsin ondan sonra bakarız dedik ve kurayı bekledik. Doğrusu bugün Messi'yi izleyenler Muhsin'in ona benzeyen futbol sitili, kıvraklığı ve tekniğini düşünürsek 3-A'dan çekinme nedenimiz ortaya çıkardı. Gerçi bizde okul takımının kalecisi Yücel ve Dede vardı ama Muhsin'le baş etmek için daha fazlası gerekiyordu.
Kuralar çekildi biz ve 3-A farklı guruplardaydık. En azından karşılaşacağımız yer final olurdu. Aklımıza bir fikir geldi. 3-A Sınıfının gurubunda 1. Sınıflar B karması vardı. Kendilerince iddialı bir kadro karması yapmışlardı. Şimdi adını yanlış anımsamıyorsam Adanalı Muhittin gibi kıvrak ve teknik bir 1. Sınıf öğrencisi kaptanlıklarını yapıyordu.
Şöyle bir karar aldık. Ben, Ahmet Özbek, Hayrettin Karaküçük bu küçük kardeşlerimizi 3-A'ya karşı zihinsel olarak destekleyip hazırlayacak ve maçta da destekleyecektik. Maça kadar her fırsatta adeta beyin yıkadık ve bu karmanın 3-A'yı yeneceğine onları inandırdık. Muhsin'e iki kişilik markaj uygulattık. Bu yapışkan markaja sinirlenen Muhsin maçın hakemi Mesut Bey tarafından oyundan atıldı. Maçı da 1. Sınıfları B karması kazanarak finaldeki rakibimiz oldular.
Bize gelince; bazılarını stajdan gelerek oynadığımız maçlarda 2-B'yi 5-1, 2-C'yi 6-2 gibi skorlarla fırtına gibi yenip finale kalmıştık. Şimdi rakip daha önce moral depolarını doldurduğumuz 1. Sınıflar B karmasıydı. 3-A'yı da eleyince iyice havaya girmişlerdi. Ne yapalım? Kararımız havalarını iyice şişirelim oldu. Okul panosunda onların her oyuncusunu dünya yıldızı olan isimler verdik.(Örneğin: Pele Muhittin) Bizi de mahalle takımı yapıp bir ilan astık.
Bu arada Mesut Bey Yücel'i küfürden kırmızı kartla attığı için final maçında oynamayacaktı. Finalden önceki akşam etütte takım kadrosu sahaya nasıl çıksını tüm sınıfla tartıştık. Benim önerim oy birliği ile kabul edildi. Çok iyi hava hâkimiyeti ve kafa vuruşuna sahip Artvinli Azem Sarı'nın bugünkü stoperler gibi yan toplarda kale önünde görev yapmasını, bizim köşe atışlarımızda ise rakip kaleye gidip kafa vuruşu kollamasını kararlaştırdık. Sonuçta Azem her iki işi çok iyi yaptı. Üstüne bir de kafa golü attı. Maçı 2-1 kazandık. 1. Sınıflar kaçırdığı bir pozisyon için Muhittin'i suçladılar. Benimle karşı karşıya bir durumda topu ben bloke ettim. Ama orada bir ayrıntı var ki sadece ben biliyorum. Muhittin bizim bütün savunmayı geçti ve benimle karşı karşıya kaldı. Gol olması yüzde yüz bir durum. İşte o anda bir küçük ayrıntı devreye girdi. Top sahadaki topraktan biraz çıkmış olan bir taşa çarptı ve benim kucağıma geldi. Tabi Muhittin hain, bense yüzde yüz golü kurtaran kahraman oldum.
Ama kaç yaşına gelirsek gelelim öğretmen okulu günlerinin anısı her zaman taze, her zaman mutluluk vericidir. Sizde yazın arkadaşlar. "OKUMAK VE YAZMAK RUHU RAHATLATAN BİR EYLEMDİR..." 
 
 
 


651 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HASAN ÇAVUŞ - 07/01/2018
Ben onun torunu olmakla her zaman gurur duydum. Oğluma da ismini verdim.
NE DÜŞÜNÜYORSUN BEKTAŞ ? - 09/12/2017
molekülden moleküle bir yolculuk.
BABAMLA 63 YIL - 19/06/2017
UMARIM VE DİLERİM Kİ YAZA MERHABA DENİLEN ŞU GÜNLERDE DİRENME GÜCÜYLE YENİDEN YAŞAMA DA ASILIR.
EGE'DE CAN BULMAK... - 12/08/2015
Ege'ye bir can bulmak için gitmiştim. Tedavi olumlu olmuşsa iki can buldum demektir.
PANTER KALECİ - 17/11/2014
Ancak mucize ikinci yarı bitti. " Takke düştü kel göründü." 3-C'nin kalesi GOLGEÇEN hanına döndü.
BABAMLA AMİK OVASINDA (Babamla Anılar 2) - 10/07/2014
İzzettin öğretmen bir bahçıvan gibi çürük dallarımızı budadı, kurtlarımızı ayıkladı, bizi meyveler veren verimli bir bahçe yaptı.
ÖĞRETMEN OKULU RÜYASI - 08/08/2012
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.37467.4041
Euro8.97159.0074