• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 25 TL                                                    SANDIK BİRİKİM FONU AYLIK ÖDENTİSİ : 50 TL

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05SANDIK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5006   1402-Pozcu şubesi  Mersin  İBAN :TR70 0001 00140264 4315 1250 06
 

    AİDAT VE BAĞIŞLARINIZ

SEVGİLİ OKULDAŞLARIMIZ;
DERNEĞİMİZİN BÜNYESİNDE KURULMUŞ BULUNAN YARDIMLAŞMA SANDIĞIMIZDA
14 ÜYEMİZ VAR VE TOPLAM 38.000 TL BİRİKİMİMİZ BULUNMAKTADIR.
BİZLER BİRİKİMİZ KARŞILIĞINDA
ALDIĞIMIZ BORÇ PARALARI FAİZSİZ OLARAK GERİ ÖDEMEKTEYİZ.
SADECE % 2 BAĞIŞ YAPMAKTAYIZ. BU DA SANDIĞIMIZIN GELİRİNİN ARTMASI İÇİNDİR.            
SİZLERİ DE HEM BİRİKİM YAPMAK,
HEM DE FAİZSİZ BORÇ PARA ALMAK İÇİN SANDIĞIMIZA ÜYE OLMAYA BEKLİYORUZ. 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret328255
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 

Asaf HİŞMİ

Asaf HİŞMİ
asafhismi@hotmail.com
İRİ YAPILI DEV ADAM
13/02/2018

 

(SÖYLENCE)


Eskiden Samandağ - Antakya arası, ulaşım zordu. Ana yolun bir bölümü şose, bir bölümü ham topraktan oluşuyordu. Yolun 15. Km Sinde bir gölet vardı. Bataklık alanlarıyla çevrili idi. Gölet ve çevresinde Sığırcık, Karabatak ve Yaban ördeği gibi kuş türleri yaşardı. Gündüzleri oradan geçmek tehlikeliydi. Av bahanesiyle orada bulunan kimileri kervancıları soyarlardı. Şikâyet edecek makam bulamazlardı. Memlekette ‘'kim kime, dumduma'' havası esiyordu.( Bu terim her ne kadar şehirleşme adına söylenmiş olsa bile, burada düzen bozukluğuna dikkat çekmek için kullanılmaktadır.) Bu nedenle Samandağ ve köylerinden yola çıkacak kervancılar; Gölet'e yakın olan çevre sakinleri uyanmadan sabaha karşı bataklık alanlarını geçecek şekilde zaman ayarlaması yapmaları gerekiyordu. Antakya'dan dönüş, insanlar uykuya daldıktan sonra başlardı. Samandağ'ına dönüş yolculuğu, bu şekilde güvence altına alınırdı.
Yağmur yağdığında ulaşım bir kat daha güçleşiyor, bazen de tamamen imkânsız hale geliyordu. Motorlu taşıt işlemezdi. Zaten yoktu.
Yolun virajları normalden fazlaydı. Ulaşım araçları olarak; at, eşek ve katır gibi yük hayvanları kullanılıyordu.
Katır; erkek eşek ile dişi atın çiftleşmesinden doğan eşek ile at karışımı bir hayvandır. Yapısal görünümü; eşeye benzer. Yalnız eşekten büyük attan küçük bir yapısı vardır. İnatçıdır. Keçi inadını aratmaz. Halk arasında söylenen bir değiş var.'' Adamda katır ya da keçi inadı var'' denir'' İnat eden kimseler için kullanılan bir terimdir./ Bir değiştir. Yani anlayacağınız; katırın babası eşek, Anası attır. Katırlarda Kromozom bozuklukları olduğu için, üremedikleri söylenir. Eşekle atın karışımından meydana gelen katır, eşeklerden daha iri yapılı ve daha kuvvetlidir. Engebeli arazilerde ve dağlık alanlarda yük hayvanı olarak kullanılır. Samandağ - Antakya yolu benzer özelliklere sahipti. Yol 36 km'dir. ( şimdiki yol; 24km'dir) şu soru akla gelebilir. Erkek atla dişi eşek birleşirse ne olur? Melez bir hayvan doğar. Başka bir anlatımla; bu birleşmeden doğan hayvan, eşeye daha fazla benzer. Eşeğin özelliklerini taşır. Katıra nazaran güçsüzdür. Bu tür hayvanlara ‘Bardo' adı verilmektedir.
Samandağlı; Antakya'ya alış verişe giderdi. Kimi at sırtında, kimi katır sırtında kimi de eşeksırtında eşyalarını yükler 36km'lik yolu aşmaya çalışırlardı. Uzun boylu, pala bıyıklı, sarışın mavi gözlü, İri yapılı bir Samandağlı vardı. Bu vatandaşında katırı vardı. O da diğer dostları, akrabaları ve komşularıyla birlikte ticaret yapmak üzere Antakya'ya gider gelirdi.. Geçimini bu yolla sağlardı.
Bir kış günü idi. Rüzgâr, karlı dağların tepelerini yalayarak ovaya iniyordu. Nemli ve soğuk havada, sabaha karşı herkes hayvanını yemledi, yolculuk hazırlıkları tamamlandı. Önceden belirlenmiş olan toplanma noktasına gider, kalabalık bir grup oluştururlardı. Sarışın mavi gözlü, iri yapılı dev adamla beraber Antakya'nın yolunu tutarlardı. Eşekler, katırlar ve en sonda da atlar sıralanırdı. Yürüyüş nizamı böyle oluşturulurdu. Sabaha karşı saat 03'te yürüyüş başladı...
Rüzgâr ve yağmur ilerleyişi zorlaştırıyordu. Beklenenden daha az hız yapıyorlardı. Ufuklar yavaş yavaş aydınlanmaya başladı...
O saate kadar 15km yürünmüş, aradan 5 saatlik bir zaman dilimi geçmişti. Kervancılar, Gölet mevki ine varmış oldular. Gölettin oluşturduğu bataklığa saplanmamak için herkes azami çapa harcıyordu. Sarışın mavi gölü pala bıyıklı, iri yapılı dev adam, benzer çapaları oldu. Ancak arkadaşları kadar başarılı olamıyordu. Katırını Gölet'in bataklığına saplanmaktan kurtaramadı.
Hayvan Çırpındı, çırpındıkça batıyordu. Gövdesi bataklığa dayandı. Kervancılar yardım etmek istedilerse de sarışın mavi gözlü, pala bıyıklı iri yapılı dev adam yardımlarını kabul etmedi. Ancak ‘' Memlekette Altı kardeşim ve sekiz tane Amcam oğlu ne güne durur. Gider getiririm. Kimseye de minnet etmem''. Cümlelerini birkaç kez içinden tekrarladı Bu ara da hayvanının yükünü sırtından indirmeyi unutmuştu. Yüklü haliyle terk etti.
İri yapılı dev adam, akrabalarını almak üzere 15 km'lik dönüş yolunu tekrar yürümeye göze alarak yola koyuldu...
Samandağ'ına vardığında, akrabalarını arayıp buldu. Yaşadığı hikâyeyi anlattı. Hayvanı saplandığı bataklıktan kurtarmak için yardım istedi. Teklife olumlu bakanların yanında normal karışlamayanlar da oldu. Kardeşlerinden üç, amcaoğullarından iki kişi olmak üzere 5 kişilik yardım kafilesi olarak yola çıkmayı kabul ettiler. amca çocuklarıyla beraber olmak üzere 8 saat sonra Gölet'in olduğu yere gelindi. Hayvan yerinde duruyordu. Ancak fazla dayanmayıp ölmüştü.
Sarışın, mavi gözlü, pala bıyıklı, iri yapılı dev adam; hayvanına çok üzülmüştü. Hayvanı bataklık yerinden, Kardeşleri ve amca çocukları yardımıyla aldılar.
Gölet'in kenarında ve havadar bir alanda mezar kazıp, katırı gömdüler. Dev yapılı adam, kardeşleri ve amcaoğullarıyla beraber bir kez daha 15km'lik dönüş yoluna tekrar koyuldular...
Gölet denilen mevki, Antakya - Samandağ Karayolunun Tekne pınar ( Batı ayaz) Karayoluyla kesiştiği noktada, geniş bir bataklık alanıydı. Eskiden buralar boştu. Issızdı. İskân edilmemişti. Geceleri ürkütücü bir ortam oluşuyordu. Engellere ve korkulara rağmen yaşam devam ediyordu.

13.02.2018
Asaf HİŞMİ 
 


Paylaş | | Yorum Yaz
285 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE NE YAPILMALI? - 21/10/2018
Her 24 Kasımda ya da yılın başka her hangi bir gününde, bir haftasında, bir ayında öğretmenlerin sorunlarını çözmek için zaman ayırmak, kalıcı uygulanabilir, çağdaş kararlar almak gerekmez mi?
ZAMANIN TÜNELİNDEN BİR ANI - 28/12/2017
‘Dahiye’nin çocukları olarak ünlenmeye başladık.
ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PARKI - 02/10/2017
Eğitim ve öğretim işi ciddi iştir. Çükü böyle bir eğitim merkezi kurulursa, çocuk öğrendiklerin hiçbir zaman unutmayacak. Trafik kazalarında insandan kaynaklanan hatalar asgari seviyeye inecektir.
TEZEK - 12/06/2017
‘’Fakirliğin gözü kör olsun’’
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ARDINDAN - 13/03/2017
Durum vahim ve ürkütücüdür.
MERSİN İLKÖĞRETMEN OKULU MEZUNLARI HATAY BULUŞMASI - 14/07/2016
Aydın yüzlü Okuldaşlarımın mutluluklarını paylaşmış olmanın sevincini yaşadım.
MERSİN İLKÖĞRETMEN OKULU GİRİŞ SINAVI SONRASI - 08/06/2016
Pamuk tarlasından Mersin İlköğretmen Okuluna giden yolun geleceğimi şekillenmesinde büyük rol oynayacağını hiç kimse tahmin edemezdi.
BAZ İSTASYONLARI VE İNSAN SAĞLIĞI - 09/04/2016
Sonuç olarak Baz istasyonlarının toplumsal sağplığa zarları olduğu konusunda adli ve idari yagının kararları vardır Bu kararlar doğrultusunda tedbir alınması gerekmektedir
NUAYRİLİK - 03/10/2015
Ülkemizin ve dünyanın en fazla barışa ihtiyaç olduğu bu günlerde, ayrımcılıktan, ötekileştirmemelerden, ırkçılıktan ve din istimrarından uzak durmak ve olaylara sağduyuyla yaklaşmak gerektiğinin bilincine, toplum olarak varmak gerekir.
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 18° 10°
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.25645.2775
Euro5.92935.9531