• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 25 TL                                                    SANDIK BİRİKİM FONU AYLIK ÖDENTİSİ : 50 TL

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05SANDIK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5006   1402-Pozcu şubesi  Mersin  İBAN :TR70 0001 00140264 4315 1250 06
 

    AİDAT VE BAĞIŞLARINIZ

SEVGİLİ OKULDAŞLARIMIZ;
DERNEĞİMİZİN BÜNYESİNDE KURULMUŞ BULUNAN YARDIMLAŞMA SANDIĞIMIZDA
14 ÜYEMİZ VAR VE TOPLAM 38.000 TL BİRİKİMİMİZ BULUNMAKTADIR.
BİZLER BİRİKİMİZ KARŞILIĞINDA
ALDIĞIMIZ BORÇ PARALARI FAİZSİZ OLARAK GERİ ÖDEMEKTEYİZ.
SADECE % 2 BAĞIŞ YAPMAKTAYIZ. BU DA SANDIĞIMIZIN GELİRİNİN ARTMASI İÇİNDİR.            
SİZLERİ DE HEM BİRİKİM YAPMAK,
HEM DE FAİZSİZ BORÇ PARA ALMAK İÇİN SANDIĞIMIZA ÜYE OLMAYA BEKLİYORUZ. 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret323696
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 

İsmet Kadıoğlu

İsmet Kadıoğlu
ismetkadioglu1950@yahoo.com
KONUŞMA ADABI (ÜSLUP)
08/03/2018

“insan sözünden, hayvan yularından tutulur.”
Üslup, Arapça bir kelimedir. Edebi olarak, kendine has anlatım şekli olduğu ifade edilir. Bir başka şekliyle üslup; tarz, biçim, anlatım yolu demektir.

Her türlü şeyin, bir çağın, bir akımın anlatım şekilleri üsluptur. Üslup kişiye hastır. Üslubu, “parmak izi gibi bir şeydir” şeklinde de ifade edenler olduğunu görüyoruz. Üslupta kişiye görelik vardır ama, çağlara, akımlara, konulara göre de farklılık gösterir. Üslubun üstün ve uygun olması isteniyorsa; duygu ve düşüncelerin üstünlüğüne, ifadenin anlamının doğru olmasına, ifadedeki kelimelerin seçilmiş seçkin kelimeler olmasına dikkat edilmelidir.

Üslup, konuşmada dikkat edilmesi gereken bir durumdur. İnsanlar konuşma tarzı/şekli ile kendisini tanıtır. Üslup aynı zamanda kişilik ifadesidir. İnsanın kendisidir üslup. Ve bununla ilgili şöyle bir sözün olduğunu ve kullanıldığını görüyoruz, “insan sözünden, hayvan yularından tutulur.”

Zamana ve muhataba bağlı olarak üslup belirlenir. Konunun durumuna göre, anlatma şekli üsluptur/tarzdır. Kişi muhatabının durumuna göre üslup seçmeli ve onu ikna etmeli/inandırmalıdır. Damardan girmek denir ya, üslup kalbe hitap etmelidir. Beynin kabulü kalpten geçer. İngiliz siyaset adamı Chesterfield de şöyle diyor, “Üslup; düşüncelerin elbisesidir.” Konu önemli ama nasıl söylendiği daha önemli. Üslubu istenen biçimde olan, kendini daha kesin ve doğru ifade eder. Üslubu iyi olmayanlar genelde, “kendimi doğru ifade edemedim, herkes söylediğimi yanlış anlıyor” diye dert yanar. Kelimeler kaba, sert seçilmesi yerine kibar ve uygun olmalıdır.

Tartıştığınız ya da konuştuğunuz kişiye ‘yalan söylüyorsun’ veya ‘yalancısın demek hakaret sayıldığı halde, ‘doğru söylemiyorsun’ dediğimizde hakaret sayılmıyor. İstanbul’da ikamet eden, Yüksek Öğretmen Okulu’ndan sınıf arkadaşım, matematik öğretmeni ve avukat Ahmet Fırat biz mahkemelerde karşımızdaki kişiye ‘yalan söylüyor’ yerine ‘söylediği doğru değil’ deriz diyor. “‘Sen yalancısın’ yerine ‘sen doğrusunu söylemiyorsun’ demek hukuka uygun ve kırıcı /hakaret olmayan söylemdir” diyor avukat arkadaşım.

Konuşmaların değerlendirilmesi, üslup, akıcılık, konunun kapsamına, derinliğine, abartılmadan anlatımıyla ilgilidir/ilgilendirilir. Konuşmacı, öfkesini ya da üzüntüsünü konuşmasına yansıtırsa olumlu sonuç alamaz. Kişi akla dayalı konuşmalı. Kalbe hitap etmelidir. Zekasını olumlu kullanmalıdır. Bu da akıllılıktır. Samimi üslup vicdana ve kalbe hitap eder. Kişiler samimiyetten etkilenecek şekilde yaratılmıştır. Kişi, inandığını ve yaşadıklarını samimiyetle sunmalıdır.

Konuşmacının ses tonu, vurgulamaları, seçtiği kelimeleri, gerçekçi yaklaşımları, organik üslubu, doğru bildiklerini doğru ve çekinmeden söylemesi, samimi olduğuna dinleyicilerin inanmasını sağlar.

İskoç asıllı ABD’li iş adamı Carnegie “Biz bu dünyada 4 şeyle değerlendirilir ve sınıflandırılırız: Ne yaptığımız, nasıl göründüğümüz, neyi nasıl söylediğimiz!” der. Nasıl söyleyeceğinizi çalışarak geliştirebilirsiniz.
Konuşma; insanın başkalarına kendini/düşündüklerini, yapacaklarını kelimelerle anlatabilmesidir. Konuşma insanın kişiliğini, seviyesini ve karakterini/huyunu sergiler. Etkili bir konuşma, kilitlerin açılmasını sağlayan bir anahtar ve yarışları kazandıran en iyi silahtır. 

Ancak konuşurken, çoğunlukla nasıl söylediğimiz, ne söylediğimizden daha etkilidir. Üslup, usulden ve esastan önce gelir. Etkili ve güzel bir konuşmada konunun kapsamı kadar söyleyiş tarzı da önemlidir. Neyi, ne zaman, nerede, nasıl söyleyeceğini bilmeyen bir kişinin güzel konuşması zordur. Herhangi bir isteğin ifadesinde, seçilen kelimeler ve söyleniş tarzı, kişiler üzerinde farklı etkiler uyandıracaktır.

Güzel konuşma; yerine, zamanına, hitap ettiğin kişiye/topluma uygun olarak yapılan konuşmadır. Neyi, nerede, ne zaman, kime nasıl söyleyeceğini bilen bir kişi güzel konuşuyor demektir.
Toplumda sevilmek ve sayılmak, kendini dinletmek, aranan bir kişi olmak, konuşma kurallarını iyi bilmek ve bu kuralları başarılı bir şekilde uygulamakla mümkündür.

Başkalarını hafife alarak konuşmak, karşısındakine ya da muhatabına kötü sıfatlar kullanmak, onu güç duruma düşürecek konuşmada bulunmak alaylı konuşmaktır. Bununla ilgili bir söz vardır; “istediğini söyleyen, istemediğini işitir.” Ve Mehmet Akif’ten şu nükte bu duruma uygun bir örnektir.
Bir toplantıda gençlerden biri Akif’e alay edercesine:
-Üstat, siz baytardınız değil mi, diye sorar.
Mehmet Akif gayet sakin bir şekilde cevabını verir:
-Evet, bir yeriniz mi ağrıyordu?

Boşboğazlık yaparak konuşmalarda kabul görmez konuşmalardandır. Yerli yersiz sözleri sarf etmek. Bununla ilgili örnekte de fizikçi ve astronot Galileo’ya ait. Ünlü Galileo’ye biri;
-Üstat, kulaklarınız bir insan için biraz büyük değil mi demiş.
Galileo: Doğru, demiş. Benim kulaklarım bir insan için biraz büyük; ama seninkiler de bir eşek için fazla küçük sayılmaz mı?

Konuşurken yapılan eleştiriler de usulüne uygun olmalı. Başkalarının düşüncelerine olduğu gibi katılma zorunluluğu yoktur. Katılmadığımız fikirleri eleştirmeli ama uygun bir tarzda/üslupta yapmalıdır. Eleştirinin mutlaka uygun bir yolu vardır. Kaba, saygısız bir üslup seviyesizliktir.

Konuşmada hoşgörülü olmayan, kendi düşüncelerini zorla kabul ettirmeye çalışan/kesin konuşan yanlış tarzdadır. Tehdit eder gibi sert konuşmalar kabul görmeyen konuşmalardır. Yanlış düşünceler kaba, sert bir üslupla kabul ettirilemez, konuşmacıyı haklı çıkarmaz. Etkili ve güzel konuşmada konunun kapsamının yanında ifade ediş tarzı da önemlidir. İfadelerde, seçilen kelimelerin ve söyleme tarzının dinleyenler üzerinde farklı etkiler uyandıracağı unutulmamalıdır.
“ Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı.
Söz ola agulu aşı, bal ile yağ ede bir söz.” Demiş Yunus Emre.

Az ve öz konuşmak, etkilemenin önemli durumlarından bir özelliktir. Buna da şu örneği verelim: Bir bilge kişiye sormuşlar:
-Bir insanın zekasını nerden anlarsınız?
-Konuşmasından.
-Ya hiç konuşmazsa?
-O kadar akıllı insan yok ki, demiş.

Kısaca özetlersek: Övünerek konuşmayan, karşısındakine değer veren, kaba ve argo sözlerden uzak duran, yerine zamanına ve karşısındakine göre konuşan, samimi ve inanarak konuşan, öz, az, kararlı ve kendine güvenerek konuşan, bin kere düşünüp bir kere konuşan, üslup ve uygun ses tonu ile konuşan güzel konuşan kişidir.
Hoş kalın. Mart 2018. Ankara. İsmet Kadıoğlu.


 Paylaş | | Yorum Yaz
132 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HAYAT KISA , ÇALI OL - 17/11/2018
Rahmetli Nurettin Topçu ne güzel söylemiş: "Üç hakimin hükmünden hata aranmaz:
HAYAT KISA , ÇALI OL - 17/11/2018
Rahmetli Nurettin Topçu ne güzel söylemiş: "Üç hakimin hükmünden hata aranmaz:
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ - 06/10/2018
Bir yere veya birinin evine ziyaret etmek veya kısa bir süre kalmak için gelen kimse. Konuk
YAĞMUR DAMLASI - 10/09/2018
Toros dağlarının eteğindekiköy evlerinden bir ev...
ALİ KUŞÇU, HZ. SÜLEYMAN, AVA GİDEN AVLANIR ve 15 TEMMUZ - 19/07/2018
1403 yılında Semerkantta doğdu. İlköğrenimini Semerkentte yaptı
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE - 06/06/2018
ane gibi yar, bağdat gibi diyar olmaz/ana gibi yar, bağdat gibi diyar olmaz
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50.YIL - 16/05/2018
Bir varmış bir yokmuş 50 yıl öncesinde deniz kenarında
ELİNİN KÖRÜ, FUKARA, SÜR EŞEĞİNİ NİĞDE'YE - 02/05/2018
Deyim: gerçek anlamında ayrı bir anlamı ve farklı bir anlatımı
KIZILELMA ÜLKÜSÜ - 31/03/2018
Milleti ve milliyeti anlamak için öncelikle kendi geçmişimizi çok iyi bilmemiz gerekir
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 11°
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.36725.3887
Euro6.07136.0956