• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 25 TL                                                    SANDIK BİRİKİM FONU AYLIK ÖDENTİSİ : 50 TL

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05SANDIK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5006   1402-Pozcu şubesi  Mersin  İBAN :TR70 0001 00140264 4315 1250 06
 

    AİDAT VE BAĞIŞLARINIZ

SEVGİLİ OKULDAŞLARIMIZ;
DERNEĞİMİZİN BÜNYESİNDE KURULMUŞ BULUNAN YARDIMLAŞMA SANDIĞIMIZDA
14 ÜYEMİZ VAR VE TOPLAM 38.000 TL BİRİKİMİMİZ BULUNMAKTADIR.
BİZLER BİRİKİMİZ KARŞILIĞINDA
ALDIĞIMIZ BORÇ PARALARI FAİZSİZ OLARAK GERİ ÖDEMEKTEYİZ.
SADECE % 2 BAĞIŞ YAPMAKTAYIZ. BU DA SANDIĞIMIZIN GELİRİNİN ARTMASI İÇİNDİR.            
SİZLERİ DE HEM BİRİKİM YAPMAK,
HEM DE FAİZSİZ BORÇ PARA ALMAK İÇİN SANDIĞIMIZA ÜYE OLMAYA BEKLİYORUZ. 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam118
Toplam Ziyaret330997
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 

İsmet Kadıoğlu

İsmet Kadıoğlu
ismetkadioglu1950@yahoo.com
ALİ KUŞÇU, HZ. SÜLEYMAN, AVA GİDEN AVLANIR ve 15 TEMMUZ
19/07/2018

ALİ KUŞÇU
1403 yılında Semerkant’ta doğdu. İlköğrenimini Semerkant’ta yaptı. Sonra, Bursalı Kadızade Rumi’den Maveraünnehir emiri Uluğ Bey’in kendisinden matematik ve astronomi dersi aldı. 1421’de Uluğ Bey’in kurduğu rasathaneye müdür oldu. Türk olan Ali Kuşçu, 15.yüzyıllarında matematikçi ve gökbilimcidir. 1450 yılında Ali Kuşçu, Uluğ Bey’in oğlunun ihaneti sonucu hükümdar Uluğ Bey öldürülünce, Semerkant’tan Hacca gitmek üzere Tebriz’e geldi.
Tebriz’de Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan Ali Kuşçu’yu yanında alıkoydu. Ve Uzun Hasan kendisine çok itibar etti ve barış konuşmalarını yürütmek için Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’e elçi olarak gönderdi. Fatih Sultan Mehmet, Ali Kuşçu’ya hayran kaldı ve İstanbul’da kalmasını istedi. Ali Kuşçu elçilik görevini tamamladı ve daha sonra ailesiyle birlikte Tebriz’den İstanbul’a döndü. Ayasofya medresesine müderris oldu ve 1474 yılında vefat etti.

HZ. SÜLEYMAN
Hz. Süleyman Gazze’de doğdu. Babası Hz. Davud’dur. Davud peygamber öldükten sonra henüz on üç yaşındayken ülkesine hükümdar oldu. Babası gibi hem peygamberlik, hem hükümdarlık yaptı. Yemen’deki Sebe Melikesi Belkıs ile evlendi. Ve Kudüs’te vefat etti.
Doğu’nun ve Batı’nın bütün hükümdarları ona itaat etti. Peygamberliğini kabul etti. Kudüs’teki Mescid-i Aksa’yı yedi yılda yaptıran peygamberdir.

Her peygamberler gibi ona da çeşitli hikmetler ve mucizeler verildi. Allah, Hz. Süleyman’a kuşdilini öğretti ve hikmetlerinden biri kuşlarla konuşabilmesiydi. Bu ilmi sayesinde ordusunda kuşlardan oluşan bir bölük kurmasını sağlamıştır. Hz. Süleyman kuşlarla bağlantı kurmuş, onlara hükmedebilmiştir. Bu durum Allah’ın Hz. Süleyman’a olan rahmetinin bir sonucudur.

Kaç yaşında öldüğü bilinmese de kırk seneden fazla hükümdarlık yaptığı tahmin edilmektedir. Bu dönemde İsrailoğulları en iyi dönemini yaşamıştır.

Hz. Süleyman hakkındaki bu bilgiden, bazı önemli sonuçlar çıkmaktadır:
1. Kuşların, diğer insanların duymadığı özel bir dalga boyunda, kendilerine özel bir konuşmaları vardır. Hz. Süleyman’a bu özel konuşmayı anlayabilecek bir ilim verilmiştir. Bu, teknolojik bir imkanla da olmuş olabilir.
2. Süleyman Peygamber, kuşların bu farklı frekanslardaki sesli iletişimini anlayabilmesiyle onlara çeşitli emirler vermiş, kuşlar da onun bu emirlerini yerine getirmiş olabilir.
3. Hz. Süleyman, kuşları kimi zaman haber taşımada, kimi zaman da istihbarat toplamada kullanmış ve böylece iyi sonuçlar elde etmiştir. Böylece diğer ülkelerle bağlantı kurmasını kolaylaştırmış, çok zor ulaşılabilecek bölgelere rahatlıkla ulaşmıştır.
VE BİR HİKAYE
Ali Kuşçu’nun Akkoyunlular devletinin hükümdarı Uzun Hasan’ın elçisi olarak Fatih Sultan Mehmet’e geldiğinde yemek sofrasında geçen “ava giden avlanır” atasözü ile ilgili bir alıntı hikayeyi uyarlayarak paylaşmak istiyorum.

Ali Kuşçu çok zeki, sevimli, alçak gönüllü ve nükteli konuşan biridir. Ali Kuşçu elçi olarak İstanbul’a geldiğinde Fatih Sultan Mehmet’in yemek sofralarına sık sık buyur edilirdi.

Katıldığı yemekli sohbetlerin birinde, av etlerinin çokluğunu ve sofrada avla, avcılıkla ilgili anıların, fıkraların anlatılması sonucu Ali Kuşçu’nun suratı asılır.
Durumu fark eden Sultan Mehmet; “Ali Kuşçu, av konusunda ne düşünür acaba?” diye sorar.
Ali Kuşçu saygıyla başını eğerek anlatmaya başlar:
“Hükümdarımız Uzun Hasan’ın kuşlarına babam bakardı. Kuşçu lakabımız da oradan gelmektedir. Babamdan dinlediğime göre Hz. Süleyman, Sebe Melikesi Belkıs’la evlendiği zaman bütün kuşlar kendi aralarında temsilciler seçip kutlamaya gitmişler. Dönüşte de en güzel tüylerini gelinin yatağının içine bırakmışlar.
Bu kutlamaya bir tek sülünler katılmamış. Hz. Süleyman onları da beklemiş ama gelen giden olmamış. Bunun üzerine sülünlerin reisini huzuruna çağırtırmış. Sülün reisi karşısına gelince, Hz. Süleyman ilk önce “bana kırgın mısın?” diye sormuş.
Reis sülün üzgün bir şekilde;
“Bizi bağışlayın efendimiz. Anadolu’nun hükümdarları ve onların kulları soyumuzu tükettiler. Bizleri yavru iken vurdular. Analarımızı kuluçkada iken yakaladılar. Bu sebepten size bir bölük sülün toplayıp gönderemedim.
Hz. Süleyman bu duruma çok üzülür. Ve bir fermanla yavrulama mevsiminde avlamayı yasaklar.”
Bunun üzerine suskun bir şekilde herkesin bakışları Sultan Mehmet’e döner. Sofradaki bol miktarda bulunan av etlerine bakan Sultan Mehmet:
“Ava giden avlanırmış” der. “Avdan, avcılıktan söz açalım derken avlanan biz olduk.” Ve arkasında ekler; “ Bundan böyle yavrulama mevsiminde kuşların avlanmasını yasaklıyorum.”
AVA GİDEN AVLANIR
Bu atasözüne değişik anlamlar yüklemek mümkün. Sözde anlatılmak istenen ava giden kişinin av olabileceği değildir. Bu söz daha çok tembellikten kaçınılmayı öğütlemektedir. Avlanmak için ava gitmek gerekir anlatılmaya çalışılmaktadır. Avlanmak için dağda olunmak gerekir; evde oturanlar avlanamazlar.

Bir başka anlamlandırılması da şöyle: Kendine bir menfaat sağlamak için bir başkasına tuzak kuran, aldatan, zarar vermeye çalışan kimse, yapmaya çalıştığı kötülüğe düşer; kazdığı kuyuya kendisi düşer.

Kazdığı kuyuya kendisi düşmesine uygun bir örnek:
Bir kurt, otlayan koyunları yemek için bir hile düşünür. Çobana ve köpeğe fark ettirmeden, sırtına bir koyun postu geçirerek koyunlar arasına dalar. Koyunlardan birini yiyip karnını doyurmak için ağılda uygun zaman kollamaya başlar.
Çobanın karnı acıkınca koyunlardan birini kesip pişirerek karnını doyurmak için ağıla girer ve önüne ilk çıkan koyunu yakalayıp keser.
Çobanın koyun diye bıçakla başını kestiği hayvan, koyun postuna bürünmüş kurttan başkası değildi. Böylece kurt kendi kazdığı kuyuya kendisi düşmüş oldu.
15 TEMMUZ
Yıllardır devletin kurumlarına sinsice yerleştirilmiş bir takım çapulcu FETÖ’cünün haince planladığı darbe girişiminin iyi planlandığı, ancak hem uygulama aşamasındaki aksaklıklar, hem de milletimizin üstün kahramanlık örnekleriyle dolu direnişi sayesinde başarısız olan kalkışmanın “Darbeye karşı halkın darbesi” olarak tarihe geçmiştir. Darbeci hainlerin, sokağa çıkmayacağını, silah görünce sineceğini, sessiz kalacağını, çil yavrusu gibi dağılacağını düşündüğü bu millet, 15 Temmuz gecesi yaşlısı-genci, kadını-erkeği ülke çapında büyük bir direnişe imza atmıştır. Ve çapulcular başaramadı; kendi kazdıkları kuyuya kendileri düşmüştür. Avlayalım derken avlanmışlardır.
Bu vesileyle, kahramanlıklarıyla tarih yazan şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Vatanın bekası, milletin bağımsızlığı uğruna 15 Temmuz’da darbeci çapulculara çıplak ayakla meydan okuyarak, gazi olan vatandaşlarımıza sağlık, sıhhat ve afiyetler diliyorum.
Geçmişte yaptığımız tüm işler gelecekte peşimize düşecektir, bu yüzden daima iyilik yapmaya bakalım.
Hoş kalın. Temmuz 2018, Ankara. İsmet Kadıoğlu.


 


 Paylaş | | Yorum Yaz
102 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KADIN - 18/03/2019
İlk çağlarda toplumda kadın, soyu belirlediği, çocukları yetiştirdiği, üretimde söz sahibi olduğu için erkeklerden üstündü
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" - 06/02/2019
Günlerin ne isimleri Gönder de hatırlat yok resimleri
GİDER GİBİ YAPARIZ - 19/12/2018
Yazmak.. Sorumun cevabı: gezmek, görmek Ne yazmak?..
HAYAT KISA , ÇALI OL - 17/11/2018
Rahmetli Nurettin Topçu ne güzel söylemiş: "Üç hakimin hükmünden hata aranmaz:
HAYAT KISA , ÇALI OL - 17/11/2018
Rahmetli Nurettin Topçu ne güzel söylemiş: "Üç hakimin hükmünden hata aranmaz:
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ - 06/10/2018
Bir yere veya birinin evine ziyaret etmek veya kısa bir süre kalmak için gelen kimse. Konuk
YAĞMUR DAMLASI - 10/09/2018
Toros dağlarının eteğindekiköy evlerinden bir ev...
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE - 06/06/2018
ane gibi yar, bağdat gibi diyar olmaz/ana gibi yar, bağdat gibi diyar olmaz
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50.YIL - 16/05/2018
Bir varmış bir yokmuş 50 yıl öncesinde deniz kenarında
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 18° 10°
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.45065.4725
Euro6.18616.2109