• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 25 TL                                                    SANDIK BİRİKİM FONU AYLIK ÖDENTİSİ : 50 TL

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05SANDIK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5006   1402-Pozcu şubesi  Mersin  İBAN :TR70 0001 00140264 4315 1250 06
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret362447
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 
İsmet Kadıoğlu
ismetkadioglu1950@yahoo.com
KADIN
18/03/2019

İlk çağlarda toplumda kadın, soyu belirlediği, çocukları yetiştirdiği, üretimde söz sahibi olduğu için erkeklerden üstündü ve toplumun atası kabul edilirdi.

Erkeklerden üstün yetkilere sahip olduğu dönemde kadın, toplumda farklı bir konum kazanmıştır. Ancak, zamanla üretimdeki gelişmeler, tarıma geçilmesi, maden işletmeciliğine başlanması,  kadının hakim olduğu bu şekildeki toplum düzeni değişmeye başladı. Kadın ve erkek arası iş bölümü değişti. Ve kadının toplumdaki görevleri ikinci bir öneme sahip olmaya başladı. Yani erkeklerin hakim olduğu ataerkil toplum yapısı oluşmaya başladı. Erkek üstünlüğü kadın haklarının kısıtlanmasına sebep oldu.

Feminizm, kadın haklarının kısıtlanmasına karşı savunulan davranış şeklidir. Feminizme göre, ataerkil toplum yapısı; anaerkil düzenden sonra ortaya çıkmış ve onu bastırarak yok etmiştir. Böylece, anaerkil toplum düzeni yerini, erkek egemen olan, baba soyuna dayanan ataerkil toplum düzenine bıraktı. Kadın ikinci planda ve hakları kısıtlanması başladı.

8 Mart 1857’de New York’ta yer alan bir dokuma fabrikasında çalışan 40 bin işçi, 16 saatlik işgününün 10 saate indirilmesi ve ücretlerde artış yapılması talebiyle greve başlamıştı. Kadın işçilerin örgütlediği bu greve o güne kadar yapılmış en büyük kadın eylemlerinden biriydi.
Bu grev sırasında yangın çıktı ve içerideki işçilerden 129’u yanarak yaşamını yitirmişti. Daha sonra bu olayın olduğu tarih 8 Mart, Dünya Kadınlar Günü olarak kabul edilmiştir.

Kültürler ve başka faktörlerle zaman zaman kadının toplumsal hayata etkin katılımını engellemiş, birtakım eşitsizliklerin de ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Demokratik gelişmeler, hızlı toplumsal değişmeler, sanayileşmeye bağlı olarak çeşitlenen meslekler kadını ev hayatından iş hayatına çekmiş ve ekonominin vazgeçilmesi de olmuştur. Geçmişten günümüze kadar kadın, toplum içinde önemli olduğu kadar birçok sorunla da karşı karşıya kalmıştır.

Hem Batı’da hem de Türkiye’de kadınların sosyal, siyasal ve kültürel haklarını elde etmek için modernleşmesi istekleriyle paralel olarak değişik yapılara karşı mücadele ettiklerini ve çeşitli kadın hareketlerini başlattıklarını görüyoruz.

Toplumun geleceğinde kadın çok etkilidir/etkili olacaktır. Zira o, toplumun bireylerini oluşturacak olan çocuğun temel eğitimini veren ilk öğretmendir. Kadının konumu toplumun yükselmesinin görüntüsüdür.

Günümüzde çalışmaya başlayan kadın, ataerkil bir toplumda önem kazanmasına yol açmıştır. Yasal düzenlemeler yanında, kazanılan ekonomik gücün başta olduğu bu değişim, sosyal ve ekonomik tüm alanlarda eşitlik, iş paylaşımı, güç ve sosyal statü kazandırmıştır.

Bu statü bir kadını; bir ticaret erbabı, bir politikacı, bir sanatçı, bir aile reisi, bir yönetici, bir bilim kadını konumuna getirmiş ve bunların nitelik ve niceliği de gün geçtikçe kadınlar lehinde artış göstermektedir.

Erkeğin, kadının evinin içinde sürekli görmeye alıştığı, iş olarak annelik dışında farklı bir rolün biçilmediği, her zaman şefkatli, masum gördüğü zayıf ve güçsüz kadın artık yavaş yavaş değişmeye başlamıştır. Tabi bir kadın için kazanılan hakların bir sorumluluğu da olmuştur.

Yukarıda da bahsettiğim gibi artık iş hayatında ve eğitimde en üst seviyede olan, başarılı, tek başlarına ayakta durabilen kadın, Türkiye’de yerini almış ve haklarını kullanılabilir olmuştur. Eksikler, uygulama hataları olur mu? Olabilir ve olabilmekte. İşte bu ve benzeri şeyler sebebiyle; kadınlarımız bazen kendilerini ifade edebilmek ve tanımlayabilmek için değişik etkinliklerde bulunmaktadırlar. Bu durum tabi ki özel günlerde daha rahat ifade edilebilmekte. Bu özel günlerden biri de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Bu sene de aynı gün kadınlardan gir gurup Taksim’de kutlamak istediler ve kutladılar. Ancak bana göre, maksadını aşan tavırlar sergilediler.

Kadın annedir, kadın kutsaldır, kadın özeldir, kadın namustur. Kadın insandır. Kadın çiçektir ama süs bitkisi değildir. Spor için kullanılan kum torbası hiç değildir. İnşallah bir sonraki yazımda bu konuyu daha geniş işleyeceğim.
Hoş kalın. 16 Mart 2019, Anamur. İsmet Kadıoğlu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 199 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ANAMUR'DA İLK DERSHANE, ÖZEL OKUL ve İSMET DEMİR - 22/02/2020
Eğitim, kişinin davranışlarında istendik yönde davranış değişikliği meydana getirme sürecidir.
EN KALİTELİ PETROLE SAHİP LİBYA'DA TERÖRİSTLER LİDERİ HAFTER KİMDİR? - 09/02/2020
ABD ve Rusya dünyada en büyük biziz derken Çin'i de unutmamak gerekir. Hani derler ya kişi kendi konumunu
PROF. DR. TURAN GÜVEN'İ ÖLÜM MELEĞİ DAİMİ EVİNE GÖTÜRDÜ - 25/11/2019
Turan Güven; 1950 yılında Kadirli'de doğdu. İlk ve Ortaokulu Kadirli'de bitirdi. Mersin Öğretmen Okulunu kazandı.
"6 YILIN EMEĞİ 6 GÜNDE YOK EDİLDİ" - 05/11/2019
tÜRKİYE'NİN sURİYE SINIINDA TERÖRİSTLERİ
ANAMUR'DA, BELEDİYE HİZMETLERİNDEKİ AKSAMALAR - 20/08/2019
Ulaşım, insanların veya eşyaların değişik amaçlarla taşıması araçlarıyla bir yerden
KEŞKE ÇOCUK KALABİLSEYDİK - 04/07/2019
Çocuk; anne karnında ya da bebeklik çağı ile ergenlik çağı arasındaki gelişme döneminde bulunan kişi
KEŞKE ÇOCUK KALABİLSEYDİK - 04/07/2019
Çocuk; anne karnında ya da bebeklik çağı ile ergenlik çağı arasındaki gelişme döneminde bulunan kişi
TEŞEKKÜR ve ÇOCUK DEMEK - 21/06/2019
Görünmez kaza derler ya, bundan 2 ay önce Anamur emniyetinin altında yürürken ayağım takıldı
ANNELER GÜNÜNDE BAHA'DAN ANNESİNE MEKTUP - 14/05/2019
Anneler günü anlamlı bir gün. Doğumla başlayan ilk tanışılan kişidir anne
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140