• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 25 TL                                                    SANDIK BİRİKİM FONU AYLIK ÖDENTİSİ : 50 TL

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05SANDIK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5006   1402-Pozcu şubesi  Mersin  İBAN :TR70 0001 00140264 4315 1250 06
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret359093
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 
İsmet Kadıoğlu
ismetkadioglu1950@yahoo.com
KEŞKE ÇOCUK KALABİLSEYDİK
04/07/2019

Çocuk; anne karnında ya da bebeklik çağı ile ergenlik çağı arasındaki gelişme döneminde bulunan kişi. Yani küçük yaştaki insan. Bugün de çocuğun istek ve davranışlarının ne olduğunu ve ne olması gerektiğini işlemeye çalışacağım.

Çocuk masum ve stressizdir. Büyüklüğün tam ve nasıl bir şey olduğunu bilmediğinden, hep büyük olmak ister.

Çocuk babasından şeker-çikolata ister. Baba tamam deyince, baba iki tane isterim der. Tamam oğlum iki çikolata alacağım deyince, bir elinin parmaklarını göstererek baba bu kadar isterim der.
Pamuk şeker gibi masum, dünyayı temiz gözleriyle tertemiz gören, kötülüğün ne olduğunu bilmeyen, gelecek kaygısı olmayan, herkese güvenebilen, gülen ve ağlamasını iyi bilendir çocuk.
Gök yüzüne baktığında bulutları pamuk şekeri gibi görüp yemek isteyen, onların üzerine çıkıp koltuk üzerinde zıpladığı gibi zıplamayı isteyen ya da onların kenarına oturup ayaklarını sarkıtıp sallamayı düşünendir çocuk.. daima yaratıcı fikirlere sahip.. her şeyi daha güzel gören ve içinde bulunduğu zamanı keyifli hale getirebilen dünyanın en masum varlıklarıdır çocuk..
Çocukların bildikleri azdır ama o az bildikleriyle oluşturdukları harika bir dünya vardır. Çocukta hırs yoktur, tertemizdir. Çocuk masumiyetle dopdoludur, dilekleri kabul bulur.. İnsanlar, bir çocuğa bakarak, yüzündeki masumiyeti- mutluluğu görüp mutlu olabilmelidir.

Kim istemez çocuk olmayı. Hep umuttur çocuk olabilmek.. Çocuk olabildiğin zaman gelecek kaygı ve korkusundan kurtulursun. Dünyaya çocuk gözüyle bakabilmek.. O zaman gerçeğe daha yakın isteklerimiz olacaktır. İnsan elde edebildikleriyle mutlu olur. Mutluluk hedef çıtanın üstüne çıkabilmekle olur.

Hep umuttur çocuk olabilmek.. Çocuk ol ve gelecek kaygısından ve korkusundan kurtul. Evet, dünyaya çocuk gözüyle bakabilirsek her şeyi basite indirgemiş olur ve gerçeğe daha yakın istekte bulunmuş oluruz.. Elde edebileceğimiz istekler bizi daha mutlu edecektir. Çocuk gözünde dünya daha temiz, daha masum, kötülük ve hırstan uzaktır..

Çocukla çocuk olmak gerekir. İnsan bazen çocuk olabilirse daha mutlu olur. Bazen çocuk olabilmeli insan. Anne ve babadan masal dinleyerek uyuyan çocuk dünyayı nasıl görebilir ki? Dünyayı kötü görmemek için bazen çocuk olmalı insan.. Masallarla büyütülen çocukların dünyası mutluluklarla doldurulmuştur. Çocukların hayalleri vardır. Hayallerinin asla sonu yoktur. Onun dünyasında asla karanlık yoktur. O, aydınlığı görür.

Çocuklar keşfeder. Sorarlar ve keşfetmenin mutluluğunu yaşarlar. Büyüklerin birbirlerine güvenmediklerinin tam zıttı çocuklar güvenmemeyi bilmezler. Umut yüklüdürler. Büyük hayalleri vardır. Asla hayal kurmaktan vazgeçmezler. Çocuklar doğaldırlar. Sahtelik nedir bilmezler. Onlar, her zaman gerçektirler. Bunlar, çocukların dünyasıdır ve biz büyükler onların dünyasının içinde olabilmeliyiz. Büyüklerin en güzel hatıraları çocukluğunda saklıdır. Onun için çocukluğumuzu içimizden söküp atmamalıyız.

Çocuklar neler ister?
Bir bireydir bunun kabul görmesini ister. Kendilerine değer verilmesini ister. Sevgi ister. İnadına sevgi.. Kendilerine güvenilmesini ister. Kendilerine dokunmayı ve konuşurken göz göze gelinmesini ister. Çocuklar fark edilmelerini, söz verilmesini ve dinlenmesini ister. Başarıları için başkaları ile kıyaslanmamayı, yaptıklarına/tercihlerine saygı duyulmasını ister. Çocuklar okuldaki yaptıklarını akşam eve gelince paylaşılmasını ve kendilerine zaman ayrılmasını ister; “Sen yapbozun eksiğini tamamla ben maç seyredeceğim diyen babayı ve sen Legolarını tamamla akşama ben yemek yapacağım” şeklindeki cümleleri anne ve babadan duymak istemez.
Çocuklar, insan olmanın ve birey olmanın gereklerini talep ediyorlar. Fazla bir şey istemiyorlar.

Her çocuk, dünyaya birçok yetenekle yüklü olarak gelir; içinde bir geleceği gösterici ile doğar. O, toplum için bir hazinedir. Ancak işlenirse anlamlı olur. Bu bir kullanma kılavuzudur. Bu kullanma kılavuzunu keşfetmek, eğitimle ilgilendirmek ailesine,  öğretmene/okula düşer. Çocuk demek; bilim adamı demek, umut/gelecek demek, yeni keşifler demek, sanat insanı demek, doktor demek, lider demek. İşlenirse..

Öğretmen, çocuklara herkes herhangi bir arkadaşı hakkında bir şeyler yazsın ve bu kişinin kim olduğunu bilelim demiş. Bunlardan bir örneği sizlerle paylaşmak istiyorum. Çok alt sınıflardaki bir çocuğun arkadaşı hakkındaki düşüncelerinin/hayallerinin neler ve ne güzel olduğuna bir bakın;
 “Ne yazacağımı hiç bilmiyorum. Fakat sahip olduğum değerli arkadaşlarımdansın. Çok bilgili, zeki, komik ve eğlenceli birisin. Yaptığın robot model icatlarınla hep ilgimi çekmişsindir. Bir gün ileride mühendis veya bilim adamı olabilirsin. Yolun açık olsun. Kanka, hayallerinin gerçekleşmesi, hep mutlu ve başarılı olman dileğiyle…”
Çocuk kalın.4 Temmuz 2019, Ankara. İsmet Kadıoğlu.

 67 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PROF. DR. TURAN GÜVEN'İ ÖLÜM MELEĞİ DAİMİ EVİNE GÖTÜRDÜ - 25/11/2019
Turan Güven; 1950 yılında Kadirli'de doğdu. İlk ve Ortaokulu Kadirli'de bitirdi. Mersin Öğretmen Okulunu kazandı.
"6 YILIN EMEĞİ 6 GÜNDE YOK EDİLDİ" - 05/11/2019
tÜRKİYE'NİN sURİYE SINIINDA TERÖRİSTLERİ
ANAMUR'DA, BELEDİYE HİZMETLERİNDEKİ AKSAMALAR - 20/08/2019
Ulaşım, insanların veya eşyaların değişik amaçlarla taşıması araçlarıyla bir yerden
KEŞKE ÇOCUK KALABİLSEYDİK - 04/07/2019
Çocuk; anne karnında ya da bebeklik çağı ile ergenlik çağı arasındaki gelişme döneminde bulunan kişi
TEŞEKKÜR ve ÇOCUK DEMEK - 21/06/2019
Görünmez kaza derler ya, bundan 2 ay önce Anamur emniyetinin altında yürürken ayağım takıldı
ANNELER GÜNÜNDE BAHA'DAN ANNESİNE MEKTUP - 14/05/2019
Anneler günü anlamlı bir gün. Doğumla başlayan ilk tanışılan kişidir anne
KADIN - 18/03/2019
İlk çağlarda toplumda kadın, soyu belirlediği, çocukları yetiştirdiği, üretimde söz sahibi olduğu için erkeklerden üstündü
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" - 06/02/2019
Günlerin ne isimleri Gönder de hatırlat yok resimleri
GİDER GİBİ YAPARIZ - 19/12/2018
Yazmak.. Sorumun cevabı: gezmek, görmek Ne yazmak?..
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.92525.9489
Euro6.56776.5940