• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 25 TL                                                    SANDIK BİRİKİM FONU AYLIK ÖDENTİSİ : 50 TL

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05SANDIK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5006   1402-Pozcu şubesi  Mersin  İBAN :TR70 0001 00140264 4315 1250 06
 

    AİDAT VE BAĞIŞLARINIZ

SEVGİLİ OKULDAŞLARIMIZ;
DERNEĞİMİZİN BÜNYESİNDE KURULMUŞ BULUNAN YARDIMLAŞMA SANDIĞIMIZDA
14 ÜYEMİZ VAR VE TOPLAM 38.000 TL BİRİKİMİMİZ BULUNMAKTADIR.
BİZLER BİRİKİMİZ KARŞILIĞINDA
ALDIĞIMIZ BORÇ PARALARI FAİZSİZ OLARAK GERİ ÖDEMEKTEYİZ.
SADECE % 2 BAĞIŞ YAPMAKTAYIZ. BU DA SANDIĞIMIZIN GELİRİNİN ARTMASI İÇİNDİR.            
SİZLERİ DE HEM BİRİKİM YAPMAK,
HEM DE FAİZSİZ BORÇ PARA ALMAK İÇİN SANDIĞIMIZA ÜYE OLMAYA BEKLİYORUZ. 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret353141
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 

İsmet Kadıoğlu

İsmet Kadıoğlu
ismetkadioglu1950@yahoo.com
ANAMUR'DA, BELEDİYE HİZMETLERİNDEKİ AKSAMALAR
20/08/2019

Ulaşım, insanların veya eşyaların değişik amaçlarla taşıma araçlarıyla bir yerden bir başka yere yer değiştirmesi olayıdır.

Toplu taşıma, bir şehirdeki vatandaşların ulaşım ihtiyaçlarının, büyük taşıma araçlarıyla karşılanmasını sağlayan ulaşım sistemine denir.

Ulaşım, şehir içi ulaşım ve şehirlerarası ulaşım şeklinde sınıflandırılabilir. Ben bu yazımda; Anamur’da Mersin Büyükşehir’in toplu taşımacılığı ile ilgili aksamalardan bahsedeceğim.

 

Şehir içi taşıma işlemini Büyükşehir Belediyesi üstlenmiştir. Şehir içi toplu ulaşım hizmetlerinde hizmetin kaliteli olması için yolcu odaklı olmak zorunludur. Bu hizmette yolcu memnuniyeti önemli olmalıdır. Toplu ulaşımın olması gereken hususlardan biri yolcu bilgilendirmesidir. Araç içi ekranlar, afişler; araç içinde ve bilgilendirme yerlerinde, özellikle vatandaş takip edemeyebiliyor, aracı kullananlar vasıtasıyla bilgilendirmeler yapılabilir.

 

Toplu ulaşım hizmetlerinde hizmet kalitesinin artırılması yolcuya odaklanma ile mümkündür. Bunun için Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde sorumlu Ulaşım Dairesi Başkanlığı var. Bu birimin amacı, hizmet kalitesini yükseltmek, yolcu memnuniyetini sağlamaktır. Bu başkanlık, yolcu ihtiyaç ve beklentilerini dikkate alarak hizmeti kaliteli hale getirmeyi sağlamalıdır. Ve yolcunun bilgilendirilmesi şarttır. Araç içi ekranlar, duraktaki levhalar/kalkış saatleri, basın aracılığı ile hat bilgileri ve diğer hizmetler bildirilmelidir.

Ayrıca hizmetlerde aksamalar olması durumunda Ulaşım Daire Başkanlığı ve Çağrı Merkezi ve şikayet hattı ile sorulanlara en kısa sürede çözüm odaklı cevap vermelidir.

Araç ve garajların en uygun şekilde düzenlenmesi, temizlenmesi ve araçların bakım ve onarımı günlük olarak yapılmalıdır.  

 

Toplu ulaşımda, yolcu güvenliği ve konforla birlikte sefer tarifelerine titizlikle uyulması gerekir. Yolcuyu güvenli bir şekilde taahhüt ettiği yere kadar götürme şartı da var tabi.
Bu arada şunu da belirteyim; Mersin Büyükşehri ‘Yolcu Hakları Bildirgesi’nde’ “seferlerin başlangıç anından bitiş anına kadar tüm sefer süresi 3 ayrı kamera ile görüntülenerek kayıt altına alınmakta olup hem yolcu, hem şoför hem de yol ile tüm sesli ve görsel kayıtlar yapılmaktadır” ifadesi yazılı olduğunu görüyoruz.

 

Yolculuğun konforlu olması için de otobüste havalandırma, klima ve aydınlatma sistemi olmalıdır. Bu konularda olması gerekenlerde bir aksaklık olduğunu gören yolcular, ilgili birime bildirmesi halinde 15 gün içerisinde cevap verilmesi ve arızaların giderilmesi gerekir.

Hizmet kalitesinin artırılması için belirli yapılması gerekenlerin denetlenmesi, elektronik ortam ya da sahada yüz yüze yolcu ile görüşüp memnuniyet anketleri yapılmalıdır.

 

Anamur Mersin’e 220 kilometre mesafededir. Anamur belediye hizmetlerinin bazıları Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmaktadır. Örneğin su ve ulaşım Büyükşehir Belediyesi’nin görevleri arasında. Bu konularda görevli birimler Anamur’da bulunmakta ve kontrolü merkez tarafından yapılmakta. 220 kilometreden ne kadar sağlıklı kontrol olur/olabilir tartışılır. Bana göre bu durum Anamur’un lehine olamaz.

 

Su konusunda olumsuzluklara fazla rastlamadım ama bu yazıyı hazırladığım gün de su kesintisi var. Nedenini bilmediğimiz gibi ne zaman suyun geleceğinden haberdar edilmedik. Tabi birçok yerde elektrik, su, doğal gaz gibi kesintilerin olacağı ve ne zaman geleceği, neden kesildiği bilgisi belediyeler tarafından ilanlarla bildiriliyor. Burada bugün su için böyle bir bilgi maalesef verilmedi. Bunu iki şekilde değerlendiririm. Birincisi, merkeze uzak olmamızdan bilgilendirilemedi. Tabi doğru değil. İkincisi de belediye bu konudaki görevini yapmıyor/yapamıyor. Bu durum hiç doğru değil.

 

Bahsetmek istediğim ulaşım. Anamur’da; Merkez-İskele, Merkez-Çarıklar/bozdoğan, Merkez- Malaklar ve Merkez-Toki şeklinde şehir içi ulaşım seferleri var. Bu merkezlerden kalkış ve dönüş saatleri liste halinde Mersin merkezden belirlenmiş ve duraklara liste asılmış. Tabi her hattın hareket saatleri aynı saatte ve aynı sıklıkta değil. Bu arada şunu da belirteyim, merkezdeki İskele seferleri listesi parçalanmış saatleri tam ve kesin bir şekilde okunamıyor.

 

31 Mart seçimlerinden önce Merkez den İskele istikametine gitmek istedim. Seferler her 20 dakikada olacak şekilde liste asılmış. Bu listeyi de Mersin Büyükşehir yetkilileri belirlemiş ve kontrolü de onlara ait. Örneğin 12.55’de kalkması gerekir. Kalkmadı. Orada bina altında görevli sandığım kişiye sorduğumuzda 30 dakikaya kalkıyor 13.00’de kalkar dedi. Kalkmadı. Otobüs arızalı veya otobüsün biri cenazeye gitti dedi. 13.15’de kalkması gerekir yine kalkmadı. Şoför yok dediler. Sonra orada yatan birileri kalktı duran otobüsü uygun olmayan saatte kaldırdı. Bu durumu Mersin’de bulunan onları kontrol eden birimi aradım. Orada olanlar liste dışında herhangi bir saatte otobüsü kaldırma yetkisi yok dedi. Sonuç aldık mı? Hayır.. 31 Mart’tan sonra da değişen bir şey olmadı.

 

Şöyle ki;

Bayram öncesi yine 12.25’de kalkacak olan otobüse binemedim. Zira kartımın bir yıllık vizesi geçmiş. O işlemleri yaptırırken otobüs kalktı. 12.55’de kalkmalı. Kalkmadı. Sorduk aynı tavır 13.00’da dediler. Yine kalkmadı. Ören’den gelmiş ve İskele otobüsüne binecek olan Ahmet isimli bir arkadaş bu konuda çok değişik bilgilere sahipti. Ören için sefer yapan otobüsün küçük olduğunu, kışın yağmurda aktığını bu konuda çok yerlere şikayette bulunduğunu ve 31 Mart seçim sonrası da ilgili yerlere müracaatta bulunduğu halde değişen bir şey olmadığını hatta daha kötü olduğunu söyledi. İlgililere her türlü sıkıntıları ilettiğini ama değişen hiçbir şey olmadığını ifade etti. Bu konuda bir dosya hazırladığını ve ilgili siyasilere göndereceğini söyledi. Hatta o andaki otobüs seferlerinin kalkmaması halini ilgili yerlere iletti. Zira 13.30’da sefere otobüs kalkabildi.

 

O arada ben, Ahmet bey ve Akkız Arslanoğlu isimli bayan orada bulunan kişilere gidip gidip neden saatlerinde kalkmadığını sorduk. O bayan da her gün İskele’ye o saatte işe gittiğini ve bu tür aksamalarda işe geç kaldığını ve sürekli bu durumun yaşandığını söyledi. O gün orada ilgililerin bizlere değişik dakikalarda müracaatlarımızda söyledikleri: Otobüs arızalı, birinin mazotu yok, şoför yok gibi ifadeler..  O bir saat sürede bu söylediklerinin hepsi yalandı. Zira Ören’den gelen otobüsün şoförü benim geldiğim otobüs duruyor ve herhangi bir problemi yok dedi. Ve en ilginci de 13.30’da otobüs kalktığında durakta tam tamına 6(Altı) tane otobüs vardı.
Benden söylemesi. Dünya dönüyor. Uyarmak bizden düzeltmek Mersin Büyükşehir Belediyesi yetkililerinde..

Hoş kalın. Ağustos 2019, Anamur. İsmet Kadıoğlu.

 54 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

"6 YILIN EMEĞİ 6 GÜNDE YOK EDİLDİ" - 05/11/2019
tÜRKİYE'NİN sURİYE SINIINDA TERÖRİSTLERİ
KEŞKE ÇOCUK KALABİLSEYDİK - 04/07/2019
Çocuk; anne karnında ya da bebeklik çağı ile ergenlik çağı arasındaki gelişme döneminde bulunan kişi
KEŞKE ÇOCUK KALABİLSEYDİK - 04/07/2019
Çocuk; anne karnında ya da bebeklik çağı ile ergenlik çağı arasındaki gelişme döneminde bulunan kişi
TEŞEKKÜR ve ÇOCUK DEMEK - 21/06/2019
Görünmez kaza derler ya, bundan 2 ay önce Anamur emniyetinin altında yürürken ayağım takıldı
ANNELER GÜNÜNDE BAHA'DAN ANNESİNE MEKTUP - 14/05/2019
Anneler günü anlamlı bir gün. Doğumla başlayan ilk tanışılan kişidir anne
KADIN - 18/03/2019
İlk çağlarda toplumda kadın, soyu belirlediği, çocukları yetiştirdiği, üretimde söz sahibi olduğu için erkeklerden üstündü
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" - 06/02/2019
Günlerin ne isimleri Gönder de hatırlat yok resimleri
GİDER GİBİ YAPARIZ - 19/12/2018
Yazmak.. Sorumun cevabı: gezmek, görmek Ne yazmak?..
HAYAT KISA , ÇALI OL - 17/11/2018
Rahmetli Nurettin Topçu ne güzel söylemiş: "Üç hakimin hükmünden hata aranmaz:
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76245.7855
Euro6.35426.3796