• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 60TL                                                    

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret384289
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 
İsmet Kadıoğlu
ismetkadioglu1950@yahoo.com
YALNIZLIK/YALNIZ OLMAK-1
01/10/2020

İnsanların konuşmalarında zaman zaman kullandıkları bir söz vardır “Yalnızlık Allah’a mahsustur.” Yanlış bir kullanım olmasına rağmen bu sözün şu amaçla kullanıldığını görüyoruz. Tek başına olmak, yüce Allah’a ait bir durumdur. Toplum içinde yaşayan insan, çevresindekilerle ve yakınlarına bağlı olarak birlikte bir dayanışma ve işbirliği içinde hayatını sürdürmek durumundadır. Öyleyse insan tek başına yaşayamaz. Bu sözü, insanların bu amaçla kullanıldığını düşünüyorum.

Ancak bu sözün esas anlamı şudur: Teklik Allah’a mahsustur.. Evet, O tektir ama yalnız değildir.. Yalnızlık O’na ait değildir. Her şey onunla birliktedir. Sözün aslı da şöyle olabilir. “Teklik Allah’a mahsustur.”

İtalyan yazar Cesare Pavese yalnızlıkla şöyle der:
“İnsan hiçbir zaman büsbütün yalnız değildir. En kötü durumda, bir çocuğu, bir delikanlıyı ve zamanla olgun bir adamı, yani kendisinin eski bir halini bulur yanında.”

Deniz kenarındaki evimin balkonunda yalnız otururken; Mart ayının son günlerinde, evimin çevresindeki baharda açan çiçekleri, uçan kuş seslerini ve birçok baharın değişik güzelliklerini, kendi sessizliğim ve yalnızlığımda,  çocukluğumu/gençliğimi düşündüm. Yazarın dediği gibi yalnız değildim; köydeki eski halimi yanımda buldum.

Akdeniz maki bitki topluluğunun çoğunlukta olduğu sarp arazide küçük küçük az miktarda akarı olan, doğal su kaynaklarının şırıltıları, yemyeşil ilkbaharın çiçeklerinin güzel kokuları, cıvıl cıvıl sesler çıkararak uçan kuşların sesi, kır çiçeklerinden bal toplayan arı vızıltısı…
Daha bir iki aylık oğlakların otlamaya götürüldüğünde taşların üstünde iyi ki anam beni dünyaya getirmiş sevinciyle zıplayıp oynaşmaları.. Kuzuların melemeleri, annelerinin sütleri sağıldıktan sonra, oğlaklarında annelerinin sütünden kendi paylarına düşeni almak için, anneleri ile buluşma sevincinde çıkardıkları sesler/meleme çığlıkları.. İşte bunlarla yalnız olmadığımı anladım. Ben yalnız değildim, onlarlaydım. Balkonda otururken yalnız olduğumu düşünürken eski halimi yanımda buldum.

Bu yalnızlık alemimde yanımda neleri bulmadım ki? Kış öncesi veya kış başlangıcında, ekilen ekinler, ilkbaharda yemyeşil çevrede yorgan gibi sere serpe büyümeye başlaması.. Ekinlerin arasında sanki özel olarak ekilmiş gibi bembeyaz papatyaların görüntüsü ve yine ekinler arasında kıpkırmızı açmış gelinciklerin boynunu masumane bir şekilde bükerek, bende varım ha diye el sallaması.. O kadar güzellikleri unutmak mümkün mü? Hatırlamamak mümkün mü..?

Aynı yayılım bölgesinde iki keçi sürüsünün çobanlarından birinin söylediği; “kadir mevlam beni muhanete muhtaç etme”, yaylaya göç zamanı yaklaşmış ve yaylanın hasretliğini çeken diğerinin de, “sarı yaylam seni yaylamadım” sözleriyle başlayan türkülerinin, 900 metre yükseklikteki Toros dağlarındaki duyulan yankıları.. beni yalnız bırakmadı.

Ayşe ananın, boynuna ipi ile taktığı sepete çırtlık(melengiç) silkmesi/toplaması.. Bir belen ötesinde bir başka sakızlak ağacında çırtlık toplayan Fatma kadına da, a Fatma neredesin yuu..? Ses ver huu..? diye seslenmesi de yanı başımdaydı.

%60 meyilli arazide mandal mandal yarımşar evlek olmak üzere tarlalar. Bu tarlaların ön kısmına ve köşelerine meyve ağaçları. Mandallara da kendi evini ihtiyaçlarını karşılamak üzere, domates, biber, patlıcan ve çalılıklardan ayarlanmış çalıların dibine dikilmiş fasulyesini gezen Mehmet amca.. Bu Mehmet amcanın ön duvarlarını yükseltip arkasını da günlerce çalışarak kazma kürekle toprakla doldurup elde ettiği mandal mandal şeklindeki 1500-2000 metrekare bahçesi.. Bahçenin üst tarafına da iki günde, mevsimine göre de üç günde dolan havuzu.. Mehmet amcanın hanımı Ayşe kadın bahçeyi ve ektiği mevsimlik sebzelerini sulamak üzere havuzu salar ve baş edemediği su ile cebelleşirken; adı batmayasıca ya da kör olmayasıca gibi ifadeleri yanıma geliverdi ve benimleydi.

Kısacası evimin balkonunda yalnızım sandığım bir anda, çocukluğumda yaşadığım köyümdeki, kuş sesleri, Çoban Osman dayının öküzünün sesi, amcalarımın tavuğunun gıdıklaması, tarladaki domates, yeşilbiberi, yerli mor dutu, ekşi narı, örnek ve en güzel babamda yetişen Kükür’e özel Beğ narı ve meşhur Kükür ekşi narı, üzüm erik, can erik, doğanburnu eriği, göğerik, ağustos böceği vb. hepsi beni yalnız bırakmadılar. Balkonda yanımdalardı.  Aman Allah’ım neydi o eriklerin tadı. Organik. Tatlı mı tatlı. Hiç kimya görmemiş, yalnız davar gübresiyle beslenmiş doğal hakiki eriklerdi.
Devam edecek.
Hoş kalın. Eylül 2020, Anamur.

 
23 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YALNIZLIK/YALNIZ OLMAK-2 - 26/10/2020
Önce yayınlanmış yazımın devamı. Çocukluğum ve gençliğim köyde geçti.
CORONA BİR ÇINAR AĞACINI DA GÖÇÜRDÜ (Yazar Sümer ŞENOL) - 15/09/2020
Dostlar, Niye yazdım? Neden yazdım? Bilmiyorum!.
ÜSEYİN EMMİ ve ÜSNÜ EMMİNİN IRAMAZANI - 08/05/2020
Aşşa ana hooyun napıyon? ben Ürüsdemin kızı hatma.
GERÇEK DOSTLUK, ÇUKURA BİRİKEN YAĞMUR SUYU DEĞİLDİR. - 29/04/2020
geç kaldım. hem de çok geç kaldım. 60 yaşından sonra, yerel gazetelerde yazılar yayınlamaya başladım.
VİRÜS NE ZAMAN BİTER? - 20/04/2020
Bu sorunun cevabını bilen var mı? Bütün oturumlarındaki tüm bilim adamlarına,
EVDEKAL - 22/03/2020
Mikroskoplarla bile görülmeyen bir virüs insanlığa ne anlatıyor? --Sağlığın ne büyük zenginlik/hazine olduğunu anlattı
KRİSTAL ÇOCUK ATAKAN ve OYUN - 09/03/2020
Çocuk dediğimizde ilk aklımıza gelen oyundur. Çocuk demek oyun demektir
ANAMUR'DA İLK DERSHANE, ÖZEL OKUL ve İSMET DEMİR - 22/02/2020
Eğitim, kişinin davranışlarında istendik yönde davranış değişikliği meydana getirme sürecidir.
EN KALİTELİ PETROLE SAHİP LİBYA'DA TERÖRİSTLER LİDERİ HAFTER KİMDİR? - 09/02/2020
ABD ve Rusya dünyada en büyük biziz derken Çin'i de unutmamak gerekir. Hani derler ya kişi kendi konumunu
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.02288.0550
Euro9.48579.5238