• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 25 TL                                                    SANDIK BİRİKİM FONU AYLIK ÖDENTİSİ : 50 TL

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05SANDIK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5006   1402-Pozcu şubesi  Mersin  İBAN :TR70 0001 00140264 4315 1250 06
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam57
Toplam Ziyaret362450
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 
Ali Uysal
uysalmersin001@yahoo.com.tr
N A L I N L A R I M
14/12/2011

 
 ALİ UYSAL
 

   İlkokul ikinci sınıftaydım. Akşam derse çalışmaya çalışıp başaramamıştım. Ablamın arkadaşları gelip birbirlerine olaylar anlatıp gülüşmüşlerdi. O gürültüde okuduklarımdan bir şey anlayamazdım. "Susun ben ders çalışacağım!" desem anlattıkları olaylardan daha büyük bir güldürü olurdu bu. Konuklar gittikten sonra da uyku bastı gözlerimi.Yarınki sorgunun korkusu da karıştı uykuma;daldım yatağa.
   Sabah yarı uykulu, yarı korkulu fırladım yataktan. Pencereden dışarı baktığımda bir de ne göreyim! Dağları taşları kar kaplamamış mı! Toroslarda kar yağışı çoğu zaman böyledir: Kapkara yatarsın; akpak kalkıverirsin. Tüm ağaçlar gelin olmuştu.Bembeyaz gelinlikleriyle süzülüp duruyordu karşımda.Kar bulutları dağılmş, Güneş de tepelerin arasından görünmeye başlamıştı. İnsanlar yaşamın önemli güzellik kaynaklarından ikisiyle buluşmuştu: Altta tüm güzellikleri içinde bulunduran diz boyu kar; üstte gece ayrı,gündüz ayrı yeryüzüne güzellikler saçan içi gizler dolu gökyüzü. Aç kuşlar karlar üstünde tatlı sesler çıkararak yiyecek arıyorlardı. Ben tuzaklarla yakalayıp azıck etlerini yemekten başka bir şey düşünemiyordum.
   "Ben güzele güzel demem; güzel benim olmayınca." Şu anda bu güzelliklerin biri benim değil. Karlar ayaklarımı üşütüyor. Ayaklarım çıplak. Duygularımı bir tekerlemeyla anlatabilirim ancak:

Üşdüm buydum soğukta
Bir garı (karı) buldum kovukta
Kovuktan aldım cebime kattım
Cebimden düşmüş günde (Güneşte) buruşmuş,heyyy!
Güneş de yeterince ısıtmıyor beni; ceketim yok, kazağım yok, şapkam yok. İmdadıma yine bir tekerleme yetişiyor:
Gün çık gün çık,ala tanaya (danaya) bin çık
Oğlun ocağa düşmüş,kızın bucağa düşmüş
Yağlı çırayı yak şapık (çabuk) çık.

   Böyle dedim mi güneşin beni ısıtacağına inanıyordum. Sözün kısası güzellikler benim çok uzağımda şu an. Tüm güzellikler Kaf Dağının ardında. Onlara kavuşmak için bedel ödeyeceksin.Ben bu bedeli ödeyeceğim. Aksu Köy Enstitüsüne gideceğim. Tüm doğayı kaplayan, kardaki güzelliği göremeyen bu gözler Ne çok güzellikle karşılaşacak. Kitapların arasında Afrika'nın yeşil tepelerinde dolaşacağım; Asya'nın bozkırlarında at koşturacağım; tarihin derinliklerine gidip geleceğim; geleceğin aydınlık dünyalarına uzanacağım. Operalarda, balelerde, tiyatrolarda nice güzellikler yakalayacağım. Karda yiyecek araya kuşların tatlı cıvıltılarını duymayan kulaklarım Bethoven'in, Mozart'ın ,Rosini'nin bestelerini algılayıp zevkten dört köşe olacak.
Nerden girdim bu konya! Nalınlarımı unttum; oysa sizlere nalınlarımı anlatacaktım. Herhangi bir konuya daldım mı sağımdan solumdan başka konular çekiştiriyor. Kurtul kurtulabilirsen! İç dünyam paramparça. Ondan olacak. Böyle bir şiir vardı. Ha, anımsadım: Bedri Rahmi'nin. O şiiri sunayım sizlere:

Ağaç bütün
Işık bütün
Meyve bütün
Benim dünyam paramparça.

Büyük bir ayna kırılmış
Kırılıp yere dökülmüş
Kainat içine düşmüş
Düşmüş amma paramparça.

Yaprak yaprak yapıştırdım
Diyar diyar dolaştırdım
Bir alevdir tutuşturdum
Yandım amma paramparça.
 
   Ben böyle paramparçayım işte. Yalın ayak baş kabak. Kara çadır, pire,uykusuz geceler, açlık, susuzluk, feri (akrep), yılan, daşdöğeni (taşdöğeni)...Ankarapalas, Gazi Eğitim, lüks salonlarda dans etmeler, Singapur, Tokyo, Moskova, londra...Daha birçok kent.Bir bedende iki kişi? "Köy enstitüsü mezunları." Tamam,bildiniz. Milattan önce,milattan sonra gibi. K.Enstitülerinden önce, k.enstitülerinden sonra. Birbirinden apayrı iki insanız biz.
   Bak, yine daldım gittim. O sabah bir metre karla gözlerimi açmıştım. Okulumuz bizim evden epeyce uzakta ,bir tepenin üstündeydi. Dördüncü Murat yapılı bir öğretmenimiz vardı: Niyazi Belenli. Okula gitmemek hiç olmazdı. Bu karda yalın ayak nasıl gidecektim! Başladım ağlamaya. Garip anam "Koş köyü bir dolaş; ineği, eşeği ölen kimse var mı?" biçiminde bir buyruk verdi. Bir solukta taradım köyü. Ne garip! Her zaman ölen hayvanlar o gün canlı kalmıştı. Soluğu yine anamın yanında aldım. Ağıtımın tonunu biraz daha yükselttim. Kesin kararlıydım:Ayakları yalın gitmeyecektim okula. Anam becerikli kadındı. Hemen çözümü buluverdi: El becerisi gelişmiş bir komşu oğlu vardı, ona başvurdu. Yalvar yakar bana bir çift nalın düzüvermesini istedi. Bir çift nalın düzülüp geldi önüme. Nalınlarım öyle güzel göründü ki gözlerime; dünyalar benim oldu. Çantayı taktım omuzuma, geçirdim nalınlarımı ayağıma. Oh gel keyfim gel! Donmaya başlamış karları tepe tepe yollandım okuluma. Bir yandan da çevremi gözlüyordum. Neden gözlediğimi sorgularsanız ,güzelim nalınlarımı gören oluyor muydu acaba! Okula geldiğim arkadaşlarımdan ayakları çıplak gelenler olduğunu gördüm; onlara iyi hava attım ama.
   İlerleyen yıllarda yaşamım çok değişti. Açlık,yoksulluk günleri çok gerilerde kaldı. Ama o, diz boy karda takunya ile arkadaşlarına hava atan çocuk peşimi hiç bırakmadı. Bazen yanına arkadaşlarını da alarak karşıma dikildi. Görkemli salonlarda ağız tadıyla yemek yedirmedi; içki içirmedi; dans ettirmedi.
Ankara'da bir akşam La Bohem'de eğleniyorduk. Yanımda sevgilim vardı. Ortam öylesine güzeldi ki felekten bir gün çalmak için eksik olan hiçbir şey yoktu. Mutlu gençler, şanslı kullar bir aradaydı. Çok geçmedi nalınlı çocuk arkadaşlarıyla birlikte damlayıverdi salona. Gecemi zehir etti. Hiçbir güzellik salonda tutamadı beni. Duvarları delerek çıkıp gittim; pencereden atlayarak çıkıp gittim; kapıdan fırlayarak kayıplara karıştım. O çocuklar o gecenin anısına bir de şiir yazdırdılar bana:

LA BOHEM'DE BİR AKŞAM
Gün çekildi ,akşam indi
Başkent sokakları pırıl pırıl
La Bohem mis kokulu,
La Bohem sevgi dolu, sevgili dolu
Sevgililer göz göze,sevgililer diz dize
Bir değişik duygu avuçlar yüreğimi
Gem vurulmaz rüzgârlara,alıp götürürler dağ başlarına beni
Ulu bir dağ,karlı buzlu
Bir çoban, ıssız gecelerde gözleri uykulu
Bir ırmak,coşkun akar dik yamaçlı sarp kayalardan
Bir çocuk, ayakları çıplak koşar öküzleri ardından.
Diz boyu karlar,ala bulutlu gökler
Gökler altında bir köy çocuğu umutsuz
Yarınını bekler.
 
 
 
 
 
 


1263 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAŞAMIMDA İKİNCİ ÇAĞ - 09/02/2019
Ören Köydeki varoluşum burada siliniyor, varlığım yeniden oluşuyordu.
AKSU’DAN ANADOLU’YA GÖTÜRDÜKLERİMİZ - 21/06/2018
Okulumuzun bize verdiği birikimle sınıfımızdaki her öğrenciyi sevdik .
DEĞİŞİM - 16/05/2018
Yüzlerini görmediğim, ellerini öpmediğim adamlar da severmiş beni; benim gibileri.
ÖĞRENCİLERİME SESLENİŞİM..! - 27/02/2017
“Öğretmenim, o zamanki bizlere nasıl dayanç gösterdiniz?”
BABA VE OĞUL - 02/02/2017
“Mersinde şahitlik edeceğin alnını karışlarım. Baba oğuldan beter ederim hepsini!”
KUBİLAY OLAYI - 24/12/2016
Sevgili teğmenim,sevgili öğretmenim,şu anda duygularım sana doğru koşuyor
ATATÜRK'ÜN KAVUŞAMADIĞI ÖZLEM - 08/11/2016
”Milletimizin yaratılışında var olan yorulmaz çalışkanlığı,müspet ilimlere bağlılığı,güzel sanatlara olan sevgiyi ve ilgiyi her türlü vasıtadan faydalanarak geliştirmek milli ülkümüzdür.”
ÖĞRENCİLERİME ÜÇÜNCÜ MEKTUP - 23/10/2016
Okulun amacı öğrencinin kafası bilgilerle doldurmak değil ona öğrenmeyi öğretmek olmalıdır.
GERÇEK SEVGİ - 07/10/2016
Sevmeyi bilebilsek kavga ve savaşlar olmaz.
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140