• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 25 TL                                                    SANDIK BİRİKİM FONU AYLIK ÖDENTİSİ : 50 TL

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05SANDIK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5006   1402-Pozcu şubesi  Mersin  İBAN :TR70 0001 00140264 4315 1250 06
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret362447
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 
Ali Uysal
uysalmersin001@yahoo.com.tr
ZOR BİR SINAV
10/04/2012

 
   Aksu Köy Enstitüsü dört ya da beşinci sınıftaydım. Yaz tatilinde köyüme gelmiştim. Gurbeti bitirip sılaya dönenler yaşamın o tadını iyi bilirler: içi içine sığmaz kişinin; ağaçlar, taşlar, böcekler çok yakın dost gibi görünürler. Yaşamın doyulmaz tatları saçının her teline, bedeninin her hücresine yerleşir; duygusal dünyanı tırmalayan kişileri bile kucaklayasın gelir. İşte böylesi bir havamdaydım.

   Yakınlarımdan bazıları "hoş geldin" e gelmişlerdi. Ne güzel! Bana sorular soracaklar ben de doyımsuz zevklerle bildiklerimi anlatacaktım. Zaman zaman düşünürüm "Ören Köy' ün kepirli dağlarından beni böylesine grubet ellere savuran duygu düşünce neydi?" diye. Ne gibi amaçlar için düştüm yollara? Yalnızca üç amaç dolaşır iç dünyamda: Açlıktan ve de çıplaklıktan kurtulmak; bir de yüzüme bile bakmayan köylü kızlarının hoşlanabileceği bir kişi özelliklerine ulaşmak.

   Aksu'ya gelince yepyeni bir dünya açıldı önüme. Köyümde bulunan her nesne burada da vardı. Bağ bahçe, tarla, tavuk, arı; kısacası her şey. Bunlardan yararlanma yöntemi köyümdekine hiç benzemiyordu. Tüm uygulamalar bilimsel yöntemlerleydi. Beni köyümden çıkaran basit amaçlar uçup gitti. Yerine yüce amaçlar yerleşti: Her şeyi dikkatle öğrenecek, buradaki bilgileri köyüme taşıyacaktım. Zavallı köyüm, sevgili köylülerim; tarih boyunca hep ezilmişlerdi, hep horlanmışlar, hep sömürülmüşlerdi. Onların ellerinden tutacaktım; karanlık dünyalarını aydınlatacaktım; köyümün ışığı , güneşi olacaktım.

   Köylülerim sorulara başlamıştı. İlk sorular toprakla, arpa buğday üretimiyle ilgiliydi. Tarım öğretmenimiz Ahmet Tuncer bu konularda ne kadar da kusursuz yetiştirmişti bizleri! Soruları zorlanmadan yanıtladım. Toprağın sürülmesini, suyun ve gübrenin önemini, yabanıl otların olumsuz etkisini ballandıra balandıra bir güzel anlattım. Dikkatlice dinlediler; ya da öyle göründüler. Zevkine doyum olmaz bir söyleşiye dalmıştık. Beni görmeliydiniz; ayaklarım yere basmıyordu hiç. Göklerde uçuyordum.

   Damdan düşer gibi tarımdan coğrafyaya atlayıverdik. Bu kez sorular yağmur, bulut, dolu, kar üstüneydi. Gözlerim sevinçten parlayıverdi; çünkü tam bu konulardan Makbule Çilenti'den yazılıda 10 almıştım. Notu çok kıt bir öğretmendi Makbule Hanım. Not benim dünyamdan çıkıp gittiği için başarım yükseliyordu. Dünyanın en mutlu insanıydım. Akrabalarımı aydınlatıyordum. Köyüme ışık saçıyordum. Öyle bir şevk, öyle bir heyecanla anlatışım vardı ki ağzımdan çıkan her cümle geri dönüp iç dünyamı mutlulukla dolduruyordu. Yağmurun, dolunun, karın nasıl oluştuğunu uzun uzun anlattım. Silifke'ye karın neden yağmadığını, bizim köye neden yağdığını kuşkulara yer vermeyecek nitelikte açık açık anlattım. Dilim şişti konuşmaktan; boğazım yanmaya başladı; ama ne tasa! Çok önemli bir iş başarmıştım ya!

   Bir "soluklanayım" diye düşündüm. "Akrabalarım şimdi gelip övgüler düzecekler; beni göklere çıkaracaklar. Onların takdirleri Makbule Çilenti'nin on numarasından çok daha değerli benim için."

   Olay hiç de beklediğim gibi gelişmedi. Halamla dayımın oğlu Ali yeğençim yerinden kalkıp yanıma geldi. Benden yirmi yaş kadar büyüktü. Akrabalık tek başlı olsaydı "yeğen" diyecektik. İki yanlı olunca "yeğençi". İşte o Ali yeğençim kolunu omzuma attı; başladı bana öğüt vermeye. Yüzünde dostça, sevgi dolu bir gülümseme vardı. Ses tonu da öyle. Belli ki beni bir şeylerden korumaya çalışıyordu. Ben bu görüşleri bırakmalıymışım; bu kafayı değiştirmeliymişim. Ne demekmiş bunlar! Allah isterse yağmur yağdırırmış, isterse dolu.

   Söylev epeyce uzun sürdü. Konuklar arasında "Portakal Mahmut" da vardı. O kuran kursu hocamdı. Kalfasıydım. Yanı başına hep beni oturturdu. Öğüt vermek en başta O'nun hakkıydı. Elbette İbiş Ali'den geri kalamazdı. O da gereğini yerine getirdi. Gayri söylenenleri anlamaz olmuştum; ancak "Çocuk elden gitmiş" sözlerini duyabildim.

   Konuklar gitti. Soğuk bir duştan çıkmış gibiydim. Anladım ki benden bir şeyler öğrenmeye değil bana bir şeyler öğretmeye gelmişler; ya da beni sınavdan geçirmeye. Çok zor bir sınavdan geçtim.

   Konuklar gittikten sonra ne yapmam gerektiği konusunda kafa yormaya başladım. Yatağa uzanmamla uykuya dalmam arasındaki zaman parçası günümün özel dakikalarıdır. O anı kusursuz değerlendiririm: Yarınki planlarımı gözden geçiririm; düşlere dalarım; daldan dala dolaşırken nasıl, ne zaman uyuduğumu da anımsayamam. O geceki konum da yaşadığım o zor sınavdı. Aksu'daki okulumda dolaştım. Aldığım dersleri, öğretmenlerimin önerilerini, okuduğum kitapları düşündüm. "Yaban" romanı çevresinde biraz konakladım. Beş kez okumuştum. Aydınla köylüyü karşı karşıya getiriyordu. Bazı yerlerini çizip ezberlemiştim. Bir bölümde durakladım; sessizce yineledim: "...Suçlu kim? Suçlu benim; suçlu sensin ey bu satırları okuyan arkadaş! Anadolu köylüsünün bir ruhu vardı nüfus edemedin; bir torağı vardı, işletemedin; onu kaderiyle başbaşa bıraktın. Şimdi orağı almış hasada geliyorsun. Ne ektin de ne biçeceksin! Bu sarı dikenleri mi? Bu ısırganları mı! Elbette ellerine batacak; elbette ayaklarını kanatacak!...." Tamam yolum aydınlanmıştı. Onların suçu yoktu. Sosuza dek yolumda yürümeliydim.

10.04.2012

Ali Uysal

 
 
 http://www.mersinkent.com/kultur-sanat/edebiyat/2550-aliuysal.html
 
 
 
 


1883 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAŞAMIMDA İKİNCİ ÇAĞ - 09/02/2019
Ören Köydeki varoluşum burada siliniyor, varlığım yeniden oluşuyordu.
AKSU’DAN ANADOLU’YA GÖTÜRDÜKLERİMİZ - 21/06/2018
Okulumuzun bize verdiği birikimle sınıfımızdaki her öğrenciyi sevdik .
DEĞİŞİM - 16/05/2018
Yüzlerini görmediğim, ellerini öpmediğim adamlar da severmiş beni; benim gibileri.
ÖĞRENCİLERİME SESLENİŞİM..! - 27/02/2017
“Öğretmenim, o zamanki bizlere nasıl dayanç gösterdiniz?”
BABA VE OĞUL - 02/02/2017
“Mersinde şahitlik edeceğin alnını karışlarım. Baba oğuldan beter ederim hepsini!”
KUBİLAY OLAYI - 24/12/2016
Sevgili teğmenim,sevgili öğretmenim,şu anda duygularım sana doğru koşuyor
ATATÜRK'ÜN KAVUŞAMADIĞI ÖZLEM - 08/11/2016
”Milletimizin yaratılışında var olan yorulmaz çalışkanlığı,müspet ilimlere bağlılığı,güzel sanatlara olan sevgiyi ve ilgiyi her türlü vasıtadan faydalanarak geliştirmek milli ülkümüzdür.”
ÖĞRENCİLERİME ÜÇÜNCÜ MEKTUP - 23/10/2016
Okulun amacı öğrencinin kafası bilgilerle doldurmak değil ona öğrenmeyi öğretmek olmalıdır.
GERÇEK SEVGİ - 07/10/2016
Sevmeyi bilebilsek kavga ve savaşlar olmaz.
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140