• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 25 TL                                                    SANDIK BİRİKİM FONU AYLIK ÖDENTİSİ : 50 TL

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05SANDIK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5006   1402-Pozcu şubesi  Mersin  İBAN :TR70 0001 00140264 4315 1250 06
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam50
Toplam Ziyaret362443
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 
Ali Uysal
uysalmersin001@yahoo.com.tr
ROMAN ÜZER İNE
24/05/2013

 


ALİ UYSAL

(1956 yılında Türk Dil Kurumu lise dengi okullar arasında roman konusunda bir yarışma açmıştı. Ben o yıl Aksu Köy Enstitüsü'nde -öğretmen okulu-beşinci sınıf öğrencisiydim. Yarışmaya katıldım. Birincilik aldım. O zamanın ölçüleriyle hatırı sayılır bir ödül aldım. O yılların anısına yazımı yayınlıyorum.)

Önce damdan düşer gibi roman okumayı sevdiğimi söyleyeceğim. Roman okumaya başladığımda bir sınırı aşarım ben.Bu benim yaşadığım ülkenin sınırıdır.Bambaşka bir ülkede, ayrı kişiler, ayrı duygular, ayrı düşünüler arasında bulurum kendimi. Bu da romancının ülkesidir.Bu ülke bazen benim ülkem de olabilir. Benim gibi kişiler olur içinde. Ama hangi ülke olursa olsun ben bu ülkeden biri olurum artık.Üzgülerim bırakır gider beni.Ayağa bile kalkmadan Filipin yerlileri, Afrika vahşileri, Akdeniz korsanları ile bir arada yaşarım. Onlarla yakından ilgilenirim. İyi kötü kişileri bir arada görürüm. Kurt Larsenlerden tiksinir,Wan Weydenlerden hoşlanır, Oblomovları kınar, Ştoltzları överim. Böylece kendi acunumu unutur, bir kuş kadar hafiflerim.

Ama her romanı okuduğumu daha doğrusu okumayı sevdiğimi söylersem de inanmayın. Belirli kişilerin hayal mahsulü romanlarını elime bile almak istemem. Gerçek olmalı roman bence. Romancının kendine özgü yarattığı ülke aslında var olan bir ülkenin anlatımı olmalı. Dağacığı boşalınca yapmacıklardan yardım ummamalı romancı.Gerekirse dağarcığını doldurmak için Hemingwey gibi ateşlere göğüs gere gere harbetmeli, vahşi ormanlar arasında av yapmalı. Seçeceği kahramanların arasında yaşamalı, onlardan biri olmalı."Romancı ille de gördüklerini yazmalı" gibi bir yargıda bulunduğumu sanmayın. Gerekirse böyle olmalı diyorum. Aradığım şu benim: Romancı kendine özgü bir ülke yaratsın. Fakat yarattığı bu ülkenin gerçekliğine beni inandırabilsin. Kendi acun görüşünü taplatabilsin bana. Beni esiri edebilsin. Bu konuda Marceau şöyle der:" Aşağı yukarı her romanda değişmez düşünceli bir karakter vardır. Romancı bu değişmez düşünceyi bana kabul ettirmeyi başaramazsa roman bana kapalı kalır."Romancı bu taplatabilme işini de ancak yarattığı acunun gerçek olmasıyla başarabilir.

"Romanda düşünü de olmalı, bir tez savunmalı romancı, bir dava peşinde koşmalı" diyenlerden değilim. " Dörüt gücümü ille topluluğun yararına kullanacağım" diyen yazarların makalemsi romanları sıkar beni. Çağımızda bu çeşit romanlara davalı roma diyoruz. Böyle romanları okurken yapmacıklar gözünü çıkarır kişinin. Jacgues Laurent, "Davalı roman " Ben fareyim" der, arkasından " Bakın kanatlarıma" yı yapıştırır der. Bu gibi yapmacıklarla karşılaşmak hiçten bile değildir dâvalı romanda. Bilgiçlik taslamamalı romancı bence. Kahraman ile beni baş başa bırakmalı. Üçüncü bir şahıs olarak ortaya çıkmamalı kendisi. Bana ne söyleyecekse kahramanlara söyletmeli.İyiyi onlar söylemeli, kötüyü onlar söylemeli,doğruyu onlar söylemeli, yanlışı onlar söylemeli bana. Örneğini Donkişot'u vereceğim. Orta çağdaki derebeylerinin gülünçlüklerini ortaya koyan bu romanda, Donkişot bütün budalalıkları yaparken yazar ağzını bile açmaz.Yargı okurlara bırakılmıştır bu romanda. Kahramana budala damgasını vuracak olan okurdur. Yazar yalnızca onun hareketlerini anlatmakla yetinmiştir. Esas olan da budur bence. Bakın KlcherHacdens ne diyor: "Rmancı kitabının üstüne ‘roman' diye yazılmasına müsaade etti mi, okurlara iyi vakit geçirtmeye söz vermiş demektir. Bu sözünde durmazsa sadece düşünmeye veya hülyaya dalmaya davet ederse filozoftur, şairdir ama romancı değildir. Ya!... alçak gönüllü olmalı romancı. Ders vermeğe kalkmamalı okura." Peki romancı kendi düşüncelerini nasıl mı söylemeli? Tipler yaratmalı. Donkişotlara,Faustlara, Oblomovlara başartmalı bu işi. Bazı romanlar ülkelerinin bütün kişilerini kahraman olarak alırlar, düşünüyü ön planda tutarlar,cümleleri düşünülerle yüklerler. Oysa ki böyle romanlar sıkar okuru. Hani roman her nenden önce okuru eğlendirecekti. Eminim ki her romancı tip yaratmadan romanlarını beti yurtlarında çürümekten kurtaramaz. Kurtarır ama bir Andre Gide olursa.

Bütünlük de aranır romanda.Olaylar parça parça olursa okura iyi vakit geçirtme şöyle dursun canını da sıkar. Her okurun olayın sonucunu heyecanla beklediği su götürmez. Roman okurken bir olayın yarıda kalıvermesi bir sinema şeridinin kopmasında daha az can sıkıcı değildir herhalde. Sonuçlandırmalı olayı yazar.İkinci bir romancı olmak zorunda bırakmamalı okuru. Orhan Hançerlioğlu'nun Ali'sini okursanız bu can sıkıntısına uğrarsınız.

Şimdi sıra dil ile anlatıma geldi: Bana " Bir roman ne kadar yaşayabilir?" deseler " Diline sorun" derim.Gerçekten kendi ulusunun diline dost olmalı romancı. Pürüzsüz bir dil kullanmalı. Yalnız aydınlar tarafından okunmayacağını unutmamalı. Halit Ziya'nın Mai ve Siyah'ını okursanız belki de anlayamayacaksınız. Anlayamadığınız için de yarıda bırakacaksınız. Yalnız kendi diline önem vermesi yetmez romancının. Kahramanlarının diline de dikkat etmeli. Köylüyü köylü, kentliyi kentli gibi konuşturmalı. Onların uğraşlarını dillerinde gösterebilmeli okura.

Kötü bir anlatıştan da kaçınmalı romancı. Kötü bir anlatış içinde görülmedik düşünüler bile söner gider. Her ne kadar romanda düşünü aranmazsa da romancı en büyük düşmanı olan can sıkıntısını ancak iyi bir anlatışla yenebilir. Ama romancı için ayrıca bir anlatış şekli düşünülemez. Anlatış yazarlara özgüdür. Stendhal her zaman Stendhal, Balzac her zaman Balzac, Zola da her zaman Zola'dır. Her yazarda şüphesiz akıcı bir anlatış aranır.Gerçi birçok yazıncı roman için iyi bir anlatışı uygun bulmuyorlar." Romanda şöyle böyle bir anlatış olsun yeter" diyorlar. Bu düşünücülere değerli romancımız Abdülhak Şinasi Hisar'ın cevabını doğru buluyorum:" Üslûp hariçten takılan bir süs değil,süsler değil, vücudun kendi güzelliğidir." 
 
 
 
 


2516 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAŞAMIMDA İKİNCİ ÇAĞ - 09/02/2019
Ören Köydeki varoluşum burada siliniyor, varlığım yeniden oluşuyordu.
AKSU’DAN ANADOLU’YA GÖTÜRDÜKLERİMİZ - 21/06/2018
Okulumuzun bize verdiği birikimle sınıfımızdaki her öğrenciyi sevdik .
DEĞİŞİM - 16/05/2018
Yüzlerini görmediğim, ellerini öpmediğim adamlar da severmiş beni; benim gibileri.
ÖĞRENCİLERİME SESLENİŞİM..! - 27/02/2017
“Öğretmenim, o zamanki bizlere nasıl dayanç gösterdiniz?”
BABA VE OĞUL - 02/02/2017
“Mersinde şahitlik edeceğin alnını karışlarım. Baba oğuldan beter ederim hepsini!”
KUBİLAY OLAYI - 24/12/2016
Sevgili teğmenim,sevgili öğretmenim,şu anda duygularım sana doğru koşuyor
ATATÜRK'ÜN KAVUŞAMADIĞI ÖZLEM - 08/11/2016
”Milletimizin yaratılışında var olan yorulmaz çalışkanlığı,müspet ilimlere bağlılığı,güzel sanatlara olan sevgiyi ve ilgiyi her türlü vasıtadan faydalanarak geliştirmek milli ülkümüzdür.”
ÖĞRENCİLERİME ÜÇÜNCÜ MEKTUP - 23/10/2016
Okulun amacı öğrencinin kafası bilgilerle doldurmak değil ona öğrenmeyi öğretmek olmalıdır.
GERÇEK SEVGİ - 07/10/2016
Sevmeyi bilebilsek kavga ve savaşlar olmaz.
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140