• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 25 TL                                                    SANDIK BİRİKİM FONU AYLIK ÖDENTİSİ : 50 TL

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05SANDIK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5006   1402-Pozcu şubesi  Mersin  İBAN :TR70 0001 00140264 4315 1250 06
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret362442
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 
Ali Uysal
uysalmersin001@yahoo.com.tr
AKSU’DAN DUYGULAR DÜŞÜNCELER (1)
24/10/2013

 
YKKED'nin 2.Akdeniz buluşması katılımcıları hep birlikte Aksu'dayız. Köy enstitüsünün kalıntıları arasında düşler dünyasında gibi dolaşıyoruz. Gurup belirgin noktlarda toplanıp Aksu çıkışlılardan bilgi alıyor; onların duygu ve düşüncelerini dinliyor. Sıra bana geldiğinde sıkıntılandım; çünkü içimdeki duygu ve düşünceler zamandan dışarı taşıyordu. Bana ayrılan zamana sığdırmam söz konusu olamazdı. Nazım Hikmet yaşamıma ne kadar da karışmış. Her yerde, her zamanda karşıma çıkıveriyor: "En güzel sözler söyleyemediklerimdir." (Uyarlama).
‘ Ben' merkezli kısa bir konuşma yaptım. Söyleyemediklerimi de yazacağım: Bu okula ilk ayak bastığım anı bu günkü gibi anımsıyorum; zaten de gözlerimin önünden hiç gitmedi. Akşamdı geldiğim. Önce ışıklar göründü; demek ki bir kasabaya gelmiştim. Enstitünün otobüsünden yemekhanenin önünde indim. Bir kaynaşma oldu: Bağırmalar,çığlıklar bir birine karıştı. Kucaklaşmalar, sarılmalar, öpüşmeler...Neden sonra anladım: Yaz tatilinden dönüyorlar, özlem gideriyorlar. Ben şaşkın,okulu arıyorum. Meğer geldiğim kasabanın tümü okulmuş. Çevreme bakınıyorum; garip duygular içindeyim. Giyimimi, kuşamımı anlatmayayım, dökülüyordum. İç dünyam dışımdan da beter: Karanlıklar içinde,yıkıntılar arasında kırık dökük. Tüm bunları nostalji olsun diye anlatmıyorum; şu anda Anadolu'nun dağlarında bu çocuklardan milyonlarca var. Onlar uzanacak bir el bekliyor, dünyalarını aydınlatacak bir ışık bekliyor.İçleri yetenek dolu, beceri dolu. Edison olmaya hazırlar; Pastör olmaya hazırlar; Ayınştayn olmaya hazırlar; her alanda dünya şampiyonu olmaya hazırlar.Yeter ki zekâlarını geliştirebilecek bilimsel,çağdaş bir eğitimle buluşabilsinler.
Bugünkü kişiliğimin oluştuğu bina bu,sınıfım da şu. Dilimin bağı bu sınıfta çözüldü; alınyazım bu sınıfta bozuldu; karanlık dünyam bu sınıfta aydınlandı. Ben bu sınıfta dünya devleriyle tanıştım; ben bu sınıfta Hemingveylere, jack londanlara, Dostoyevskilere merhaba dedim. Matematik, fizik, kimya gibi bilim dallarıyla bu sınıfta buluştum. Tarihin derinliklerine bu sınıfta indim; geleceğin aydınlık dünyalarına bu sınıfta uzandım. Dağlarca'nın, Orhan Veli'nin, Cahit Sıtkı'nın şiirleriyle bu sınıfta büyülendim....
Aksu Köy Enstitüsü'ne adımımı ilk attığımdaki iç ve dış yapım hakkında az çok bilgi sergiledim sanıyorum. Şimdi bir de okuldaki eğitimimizi tamamlayıp diplomamızı elimize aldığımız günlerde konaklayalım. İmgemizde de olsa bu iki varlığı yan yana getirelim: İkisi arasında en küçük benzerlik bile yok. Beşinci sınıfta bir yarışmada birincilik almıştım; ilk kez para ile kucaklaştım. Giysilerimi tepeden tırnağa yeniledim.İç ve dış varlığım yönünden köklü değişimler gerçekleşmişti. Aksu beni, daha doğrusu bizi yeniden yaratmıştı. Batı'nın ve Doğu'nun müzk dahilerinin seslerini büyük bir zevkle algılar olmuştum; gözlerim ağaçtaki, taştaki, kısacası doğadaki gizleri çözmüş, gerçek anlamda onları görüyordu. Beynimin içinde köyümde yaşadığım yıllarda yabancısı olduğum düşünceler dolaşıyordu. Onların doğruluğuna, güzelliğine yürekten inanıyor, onlara dört elle sarılıyordum.
Merhaba yeni yaşamım! Merhaba aydınlık dünyam! Merhaba beni anamdan,babamdan daha çok seven, yüzlerini göremediğim, ellerini öpemediğim; kollarını Silifke'nin Ören Köy'üne kadar uzatan büyük eğitimciler! MERHABA!
 

Ali Uysal
 


2692 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAŞAMIMDA İKİNCİ ÇAĞ - 09/02/2019
Ören Köydeki varoluşum burada siliniyor, varlığım yeniden oluşuyordu.
AKSU’DAN ANADOLU’YA GÖTÜRDÜKLERİMİZ - 21/06/2018
Okulumuzun bize verdiği birikimle sınıfımızdaki her öğrenciyi sevdik .
DEĞİŞİM - 16/05/2018
Yüzlerini görmediğim, ellerini öpmediğim adamlar da severmiş beni; benim gibileri.
ÖĞRENCİLERİME SESLENİŞİM..! - 27/02/2017
“Öğretmenim, o zamanki bizlere nasıl dayanç gösterdiniz?”
BABA VE OĞUL - 02/02/2017
“Mersinde şahitlik edeceğin alnını karışlarım. Baba oğuldan beter ederim hepsini!”
KUBİLAY OLAYI - 24/12/2016
Sevgili teğmenim,sevgili öğretmenim,şu anda duygularım sana doğru koşuyor
ATATÜRK'ÜN KAVUŞAMADIĞI ÖZLEM - 08/11/2016
”Milletimizin yaratılışında var olan yorulmaz çalışkanlığı,müspet ilimlere bağlılığı,güzel sanatlara olan sevgiyi ve ilgiyi her türlü vasıtadan faydalanarak geliştirmek milli ülkümüzdür.”
ÖĞRENCİLERİME ÜÇÜNCÜ MEKTUP - 23/10/2016
Okulun amacı öğrencinin kafası bilgilerle doldurmak değil ona öğrenmeyi öğretmek olmalıdır.
GERÇEK SEVGİ - 07/10/2016
Sevmeyi bilebilsek kavga ve savaşlar olmaz.
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140