• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 25 TL                                                    SANDIK BİRİKİM FONU AYLIK ÖDENTİSİ : 50 TL

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05SANDIK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5006   1402-Pozcu şubesi  Mersin  İBAN :TR70 0001 00140264 4315 1250 06
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret362446
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 
Ali Uysal
uysalmersin001@yahoo.com.tr
DINDILI’NIN ÖLÜMÜ VE KOCASI EKİZ MEHMET’İN AĞITI
20/01/2015


ALİ UYSAL
Dındılı'nın gerçek adı ne acaba? Çok sordum bilen olmadı. Kızıl Köy'de "Ancak nüfustan öğrenebilirsin" diyenler oldu. "Nüfus kiyadını buluvir,öğrenirsin" diyenler de oldu. Ekiz Mehmet'in adı da Mehmet Kara; ama Mehmet Kara desen kimse tanımaz. Postacı adres bulup mektup veremez. İlle de "Ekiz Mehmet" diyeceksin.Mehmet'in anası da "Ekiz Ayşe". Doğaldı ki köylüler "Ekiz Aşşa" der.Bu ailenin tümünün ön adı "Ekiz" dir."Ekiz" adının nereden miras kaldığı anlaşılamadı.Böylece köyün adlandırma özelliği de anlaşılmış oluyor. Kadın olsun erkek olsun herkesin bir lakabı var.Lakapsız söylenen adların hiç önemi yok. Anlaşılamıyor çünkü.
Yoksul bir ailenin oğluydu Ekiz Mehmet.Kötülük nedir, bilmez; kavga dersen semtine uğramaz. Kendi halinde yaşayıp gidiyordu. Yoksul oldun mu bu özelliklerin hiç önemi olmazdı köyde. O nedenle kızlar metelik vermiyordu Mehmet'e.
Dındılı'ya gelince, O da Ekiz Mehmet'ten geri kalmazdı. O'nun ailesi de son derece yoksul sayılırdı. O oranda da itibar yönünden kusurlu sayılırdı. O'nun da isteyeni olmuyordu. Kader bu iki yoksulu buluşturdu, tanıştırdı.
Ekiz Mehmet Dındılı'ya gönlünü kaptırıverdi. Bu sevda giderek dayanılmaz bir hal aldı.Dındılı'nın çadır evi Hacı Musa Boğazındaydı.Bu boğazın iki ucu da açık olduğundan son derece esintili olurdu. Özellikle geceleri öyle bir ayaz olurdu ki ilikleri dondururdu.Mehmet Dındılı'yı bir kez olsun görebilmek için bu boğazda çalılar arasında çok bekledi. Sabahladığı geceler de olurdu.Kızın ağabeyi Hasan çok zalimdi. Birini döverken acımayı unutur "Allah yarattı" demezdi. Boyu uzun, kolları uzun, bacakları uzun, uzun oğlu uzundu. Karşısındakine vurdu mu düşmemesi olanaksızdı. Sözün kısası korkulu bir düş gibiydi. Kişi böylesine sevdalandı mı tüm korkuları göğüslüyor demek ki.
Zavallı Mehmet mekân tuttu Hacı Musa Boğazı'nı. Ayaz, memedali Hasan'ın tokatları vız geldi Ekiz Memed'e. Sonunda amacına ulaştı. Dındılı'nın gönlünü kazanmayı başardı. Olanca yoksunluklara karşın yaman düğün oldu. Silifke'den davulcu ,kemancı geldi. Gün görmedik yörük türküleri söylendi ; gün görmedik oyunlar oynandı.
Bu evlilik başlangıçta hem Dındılı'ya hem de Ekiz Memed'e uğur getirdi. Dındılı evlendikten sonra çok güzelleşti. Kocası da yakışıklı oldu. Evliliğin çiftleri bu denli değiştirdği o köylerde bu ana dek görülmüş değildi. Her ikisinin yüreklerindeki sevda gün geçtikçe serpilip gelişiyordu.
Bir gün Memed ekin dermeye gitmişti. Ekin dererken aklı bir türlü sevgili karısınan ayrılamıyordu. İşini bir an önce bitirse de sevgili karısına kavuşsaydı. Sonunda istediği oldu: İşini bitirip eve yöneldi. Evinin yakınında büyük bir alan vardı. O da ne! Alanın ortasına büyük bir kalabalık toplanmıştı. Bir ürperti dolaştı bedeninde. Hızla daldı kalabalığın ortasına. Olamazdı böyle bir son: Biricik karısı yolun ortasında cansız yatıyordu. Kanı göllenmişti yolun içinde. Yol kıyısında kocaman bir kamyon duruyordu. Kamyon muydu, azrail miydi? Var gücüyle bir tekme savurdu. Ayağı kırılma noktasına dayandı; ama öyle acıların lafı bile edilemez durumdaydı. Yol kenarında, duvarın dibinde duran Dındılı kamyon geçerken heyecandan atlayıvermişti önüne. Gerçekte şoförün hiç suçu yoktu. Ne var ki sevgili bir ölü vardı ortada. Memed suçluyu, suçsuzu ayıracak durumda değildi. Şoför kaçmıştı. Ele geçse kesinlikle onun yaşamı da sönerdi.
Bu köylerde erkekler pek ağlamaz. Ağıt yakmak kadınların işidir; ama öyle acılar vardır ki ne kadın akla gelir, ne erkek.
Dındılı2nın ölümü üstüne Ekiz Memed develer gibi bozlar.Hem de makamlı, kusursuz ağıtlar düzer. Ne yazık ki her zaman olduğu gibi yine çoğu unutulur bu ağıtların. Bulabildiklerimi sizlere sunuyorum sevgili okurlarım.

Yol üsyünde kanı akar
Kanına sinekler çokar
Beni kınaman gonşular
Bu gelin cihanı yakar

Hacı Musa boğazları
Çok bekledim ayazları
Aman Şerfe'nin kızları
Beni sakın dışlamayın.

Yol üstünde biter oldum
Yanıp yanıp tüter oldum
Gınaman beni gonşular
Ben ölüden beter oldum.

Arayı arayı buldum
Onun ile sevinç doldum
O'nsuz şimdi garip kaldım
Gınaman beni gonşular
 
 
 
 


1162 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAŞAMIMDA İKİNCİ ÇAĞ - 09/02/2019
Ören Köydeki varoluşum burada siliniyor, varlığım yeniden oluşuyordu.
AKSU’DAN ANADOLU’YA GÖTÜRDÜKLERİMİZ - 21/06/2018
Okulumuzun bize verdiği birikimle sınıfımızdaki her öğrenciyi sevdik .
DEĞİŞİM - 16/05/2018
Yüzlerini görmediğim, ellerini öpmediğim adamlar da severmiş beni; benim gibileri.
ÖĞRENCİLERİME SESLENİŞİM..! - 27/02/2017
“Öğretmenim, o zamanki bizlere nasıl dayanç gösterdiniz?”
BABA VE OĞUL - 02/02/2017
“Mersinde şahitlik edeceğin alnını karışlarım. Baba oğuldan beter ederim hepsini!”
KUBİLAY OLAYI - 24/12/2016
Sevgili teğmenim,sevgili öğretmenim,şu anda duygularım sana doğru koşuyor
ATATÜRK'ÜN KAVUŞAMADIĞI ÖZLEM - 08/11/2016
”Milletimizin yaratılışında var olan yorulmaz çalışkanlığı,müspet ilimlere bağlılığı,güzel sanatlara olan sevgiyi ve ilgiyi her türlü vasıtadan faydalanarak geliştirmek milli ülkümüzdür.”
ÖĞRENCİLERİME ÜÇÜNCÜ MEKTUP - 23/10/2016
Okulun amacı öğrencinin kafası bilgilerle doldurmak değil ona öğrenmeyi öğretmek olmalıdır.
GERÇEK SEVGİ - 07/10/2016
Sevmeyi bilebilsek kavga ve savaşlar olmaz.
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140