• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 60TL                                                    

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret392093
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 
Şahin Özkan
özkan71@mynet.com
ŞAHMERAN’IN ÖYKÜSÜ
21/02/2016
 
 
Şahmeran Efsanelerinin kaynağı 1001 Gece Masalları olduğunu söylemiştik. 1. bölümde anlattığımız gibi; 1001 Gece Masallarının da kaynağı da Sümer, Hurri ve Hitit kökenlidir.
Birisi,"Yılanların Kraliçesi" Şahmeran'ın ve Yeraltı Diyarının prensesi Yemlika'nın öyküsü, diğeri halk inanışlarını yansıtan Şahmeran'ın Çağdaş, sözlü Anadolu biçimidir. Şahmeran'ın Çağdaş, sözlü Anadolu biçimi, büyük oranda 1001 Gece Masallarındaki Şahmeran öyküsüyle aynıdır.
1001 Gece masallarındaki Şahmeran öyküsü Prenses Yemlika'nın 355. geceden 373. geceye kadar öyküsünü anlatır. Yemlika'nın ( Yemliha) öyküsü her biri diğerinin içine geçen " Matruşka" denilen Rus bebeklerine benzer. ( Prof. Dr. Altan Gökalp- Nanterre üniv)

 

ŞAHMERAN'IN ÇAĞDAŞ, SÖZLÜ ANADOLU BİÇİMİ
TARSUS ANLATIMI

 


 " Bir zamanlar iki arkadaş dağlarda odun kesmeye gider. Bir gün dağların eteklerine varır, biraz odun keserler, fakat geri dönerken bal ve altın dolu küpler görürler. " Yarın bunları götürmek için gerekli malzemeyle gelelim, fakat bu arada hiç kimseye bir şey söylemeyelim ve ganimeti paylaşalım", derler.
Ertesi gün eşeklerini alıp dağlara giderler. Odun keserler ve eşeklerine yüklerler. Yolun kenarındaki ballı kuyuyu bulurlar ve kuyunun dibine sırayla inmeye karara verirler: " çek dediğim zaman çekeceksin vs." diye aralarında anlaşırlar, ama Hasip saftır: " Bir arkadaş, bir dost nasıl kurnazlığa vurur da ihanet eder?" diye sorar kendi kendine.
Önce Hasip aşağıya iner. Fakat diğeri suyu içtikten ve ganimeti aldıktan sonra kuyunun dibindeki arkadaşının ipini kuyuya salar. Geride kalan ise: " Ne yapacağım?" diye ağlayıp sızlar.
Neyse ki, bir noktada kuyunun suyu alçalır ve Hasip bu arada bir delik görür. Delikten geçtikten sonra karşısına saltanat tabakları, kaşıklarıyla kurulmuş şahane bir sofra çıkar.
Çevrede kimseler yoktur. Her şeyden bir parça alır ve karnını doyurur. Deliğe geri döner, kuyuya girer ve kendi kendini: " Belki birisi gelip beni buradan çıkarır," diye avutur.
Bu arada yeraltı sarayının sakinleri sofraya oturur. Herkese göre yemek hazırlanmasına karşın, yiyecekleri yetişmez. Önce birbirlerini suçlarlar, sonra da saklanıp geleni beklemeye karar verirler. Birkaç gün bekledikten sonra Hasip yine yemek yemeye gelir. Bu kez Hasip yakalanır. Onu Şahmeran'a, kraliçelerine götürmek üzere bağlarlar. Şahmeran, görkemli bir altın sedirde yatıyordur; belinden aşağısı yılan, üstüyse dolunay kadar güzel 15 yaşında bir kızın gövdesidir.
Kız ona şöyle der:" Eyy. Şimdi sen beni gördükten sonra ben ne yapacağım? Beni gören bir daha insanların dünyasına dönemez."
Hasib'e bir yer ve yatak hazırlarlar. Hasip, Yemlika'nın hayatını paylaşır, fakat günler geçince sızlanmaya başlar: " Bana acı ve beni yeryüzüne gönder." Şahmeran derki: " Senin yeryüzüne dönmene izin vereceğim ama, bil ki, er, geç bir gün sen benim mahvıma neden .olacaksın." Hasip: " Nasıl olur, sana ihanet edemem. Benim kalbimde ihanete yer yoktur", diye yeminler eder.
Şahmeran emir verir, bir ejderha gelip adamı tepesine oturtur. Ejderha ona: " sıkı tutun" deyip yeryüzüne, ilk geldiği kuyunun kenarına çıkarır. Adam seke seke köyüne döner. Onu görmeye koşan herkes şaşkınlıktan donakalır: " İşte ölüp yeniden dirilen adam." Anasına müjdeyi iletmek için koşarlar. Hasip anasına yokluğunu açıklayacak bazı şeyler uydurur.
Aradan bir iki ay geçtikten sonra ülkenin kralı hastalanır, her yerini kara yaralar kaplar. Herkes çaresizlikten çırpınır.
Bunlar olurken Hasib'i kuyunun dibinde bırakan arkadaşı ve bir de vezir devreye girerler. Hasib'e ihanet eden arkadaşı ihanetini yineler ve vezire der ki: " Tek ilaç olacak şeyi ben bilirim. Şahmeran diye bir şey vardır, bu yılanların kraliçesidir ve Şahmeran'ın eti her derde devadır. Kralı iyileştirmenin tek çaresi bu Şahmeran'ın etidir." Biraz büyücü olan vezir ise Şahmeran'la bir kere yatan bir kimsenin böğründe silinmez kara bir lekenin belireceğini bilir. Hasip ise bu lekeyi kapmıştır ve o leke görünmesin diye hiç hamama gitmez. Vezir, uzun zaman kaybolup ortaya çıkıveren Hasib'in Şahmeran'ın yavuklusu olduğunu hemen anlar ve Hasib'in yakalanması için emir verir ve yakalayıp getirirler.
Vezir der ki: " Gidip yeraltındaki yavuklun Şahmeran'ı bulup buraya getireceksin yoksa senin boynunu vuracağız." Hasib'i o bilinen kuyudan tekrar sarkıtırlar. Hasip ağlaya sızlaya Şahmeran'a çıkar ve içinde bulunduğu çıkmazı sevgilisine anlatır.
Şahmeran Hasib'e: " Sana insanlar dünyasına dönersen benim mahvıma sebep olacağını söylemiştim. Dediğim çıktı. Yine de sana kötülük edemem. Seninle insanlar dünyasına gideceğiz. Beni kurban edeceksin ve ben kralı kurtaracak ilacı biliyorum diyerek onlardan bir kazanla ateş temin ederek seni yalnız bırakmalarını isteyeceksin. Yalnız kalınca benim gövdemi parçalara bölüp kaynatacaksın. Kazan iyice kaynayınca bir köpük belirecektir. O köpükten ilk üç kepçeyi alacaksın ve bir kaseye koyacaksın. Sakın içme ölürsün. Üçüncü kepçeyi de ayırdıktan sonra hemen benim suyumdan bir bardak iç. Vezir sabırsızlanıp geldiğinde işte oldu diye düşünecek ve bu dünyada Lokman Hekim olabilmek için kasedeki zehri "iksir" diye kraldan önce içecektir. İçtiği anda da düşüp ölür. O zaman Lokman Hekim olacak sensin."
Her şey Şahmeran'ın öngördüğü şekilde olur, vezir ölür, kral iyileşir, Hasip ise Lokman Hekim'in sırrına erer, dünyanın en bilge kişisi olur.(66)

Kaynak: Şahin Özkan

 


2354 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİLİKYA ADI NEREDEN GELİYOR - 25/04/2015
Taşlık Kilikya’ya Konya Selçukluları İÇ-İL adını vermişler. Cumhuriyet döneminde de İÇEL adını almıştır.
KLEOPATRA VE ANTONİUS - 25/03/2015
Savaş Antonius’un aşkına yenilmesiyle bitmişti.
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.37467.4041
Euro8.97159.0074