• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 25 TL                                                    SANDIK BİRİKİM FONU AYLIK ÖDENTİSİ : 50 TL

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05SANDIK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5006   1402-Pozcu şubesi  Mersin  İBAN :TR70 0001 00140264 4315 1250 06
 

    AİDAT VE BAĞIŞLARINIZ

SEVGİLİ OKULDAŞLARIMIZ;
DERNEĞİMİZİN BÜNYESİNDE KURULMUŞ BULUNAN YARDIMLAŞMA SANDIĞIMIZDA
14 ÜYEMİZ VAR VE TOPLAM 38.000 TL BİRİKİMİMİZ BULUNMAKTADIR.
BİZLER BİRİKİMİZ KARŞILIĞINDA
ALDIĞIMIZ BORÇ PARALARI FAİZSİZ OLARAK GERİ ÖDEMEKTEYİZ.
SADECE % 2 BAĞIŞ YAPMAKTAYIZ. BU DA SANDIĞIMIZIN GELİRİNİN ARTMASI İÇİNDİR.            
SİZLERİ DE HEM BİRİKİM YAPMAK,
HEM DE FAİZSİZ BORÇ PARA ALMAK İÇİN SANDIĞIMIZA ÜYE OLMAYA BEKLİYORUZ. 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret323179
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 

ümit güler

ümit güler
umutmak96@hotmail.com
BEDENCİ
23/03/2017

 
Evdeki kasetçalara dinlemekten usandığım şarkıların kayıtlı olduğu kaseti koydum, play ve record tuşlarına aynı anda bastım, konuşmaya başladım. O an aklıma ne geldiyse düşünmeden doğaçlama konuşuyordum. Başa sarıp dinlediğimde kendi sesimi duyunca şaşırdım. Bana ait değildi sanki. Otuz dört yaşına gelene kadar ağzımdan çıkanı kulağımın duyduğu ses de bu değildi. Biraz buğulu gibiydi, yumuşak ve duyguluydu.
Gençliğime dair anılardan birini hatırlattı sesim bana o anda. Bir döneme ait olduğum, mutluluğu yaşadığım öğretmen okulu yıllarımı. Şimdi elime geçse, o yıllara hep sarılmak, hep hayatımda tutmak isterim...İşte o sesim, şimdi ne yazık ki sarılamadığımız, hayatta olmayan çok sevgili, çok kıymetli edebiyat öğretmenim
Necdet OKÇU ile ilgili bir hatıramı gözlerimin önüne getirdi. Bir 10 Kasım Atatürk'ü Anma programı öncesi hazırlık çalışmaları yapılırken beni yanına çağırmış "Mustafa Kemaller Tükenmez "adlı şiiri senin okumanı istiyorum, çalış, bir bakalım, demişti öğretmenim. O gün, 10 Kasım günü spor salonumuzun sahnesindeki kürsüde öğretmenlerimin ve arkadaşlarımın huzurunda, ki en zoru buydu, duyarak hissederek okumuştum şiiri. Ezberlemiş olmama rağmen başımı kâğıttan hiç kaldırmamış tir tir titremiştim. Muradım olmuştu. Bu arada sahne tozu da yutmuştum. Hayat bu. Kim bilir? Belki de yıllar sonra bir sunucunun doğuşunu haber veren yansımaydı yaşadığım.
Bir doğuşa daha tanıklık ediyordu salonumuz; spor aşkıyla dolu hayallerime, geleceğime. Bu aşkın kahramanı bilgisiyle bilgilendiğim, sabrını, cesaretini örnek aldığım, çekilen zahmetin aslında başarının anahtarı olduğunu kendisinden öğrendiğim, çok sevdiğim öğretmenim
Mesut ÖZER'di. Eğer salon dile gelseydi, o da saatler süren antrenmanlarımızı, top sesleriyle ortalığı çınlattığımızı, öğretmenimizin yeteneklerimizi geliştirmemiz için nasıl canla başla çalıştığını, sevgiyle yapılan işin mutluluk ve neşe getirdiğini bir bir anlatırdı.
Göz açıp kapayıncaya kadar geçen yıllar beni de kırk yaşına getirmişti. Yeni açılan bir lisenin beden eğitimi öğretmeniydim o aralar. Milli eğitim müdürü ilçe çapında kutlanacak olan 24 Kasım Öğretmenler Günü programı görevini okulumuza vermişti. Böylece rüştümüzü ispat edecektik. Hepi topu dokuz-on öğretmeni vardı okulun. Zamanımız dardı. Hemen toplantı yaptı müdür. "Koro senin." dedi müzik öğretmenine. Sahne düzeni ve süsleme resimcinin. Oratoryo edebiyatçının. Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni tarihçinin. Misafirlerin salona yerleştirilmesi işi de benimdi. Peki programı kim sunacaktı? İşte bunun cevabı yoktu, taliplisi de. Bu duruma çözüm aranırken "Ümit Hanım, siz yapabilir misiniz?" diye sordu müdür bey. " Görevinizi de başka bir arkadaşa devrederiz." dedi . O güne kadar tek sahnem İstiklal Marşı törenlerinde "rahat, hazır ol, dikkat" demekten ibaretti. Yabancısı olduğum bu görevi acaba yapabilir miyim diye düşünürken, ne konuşacağımı kim bana yazacak derken kendimi mikrofonun önünde buldum. Karşımda protokol, konuklar, öğrenci velileri vardı. Ve benim açılış konuşmasını yapmamı bekliyorlardı. Bir iki gün önceden elime verilen kağıttan okumaya başladım.

Sayın Kaymakamım
Sayın .......................
Sayın ..................... diye girizgah yapıp kısa konuşmalarla program hakkında bilgi verdim. Alkış seslerini duyduğumda içimden her şey yolunda gidiyor herhalde dedim. Kutlama programı sonrası Milli Eğitim Müdürü bizleri tebrik ederken " Ümit Hanım, bundan sonra size 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramlarının sunuculuk görevini de vereceğim," dedi. "Biliyorsunuz, çok başarılı Türkçe öğretmeni bir sunucumuz var. Siz de onun yanında kadın sesi olarak görev yapacaksınız, sanırım bu ikili çok iyi olacak,"dedi. O anda ayaklarımın yerden kesildiğini hissettim. Sevinçten uçuyordum adeta. "Teşekkür ederim efendim" dedim. "Güveninize layık olmaya çalışacağım."
Beraber sunuculuk yapacağım arkadaşım çok tecrübeliydi, yazma çizme işini de yapıyordu. Bana sadece okumak kalacaktı. Bundan iyisi can sağlığı idi. Canın sağlığı iyiydi ama maalesef kendi içimizden insanlar ruhumu inciten çelmeler takmaya başlamışlardı bile. Bir bayram zor sabretmişler, ikinci bayram öncesi soluğu milli eğitim müdürünün makamında almışlardı."Ümit hanımın sunuculuk yapmasına razı değiliz, okulunun başında durması gerekirken O kürsüde oluyor, bir aksilik olursa bu sorumluluğu biz almayız." demişlerdi.
19 Mayıslarda görev alan öğrenciler bilirler. Hareketlerin öğrenilmesi aylar öncesinde okulda başlar, bu süreç çok meşakkatlidir. Daha sonra bayrama katılacak diğer okulların öğrencileriyle birlikte defalarca ortak provalar yapılır, müzikler oturur, koreografiler oturur, 17 Mayıs günü ise kıyafetli olarak birebir bayram denemesi yapılır ve artık yapacak başka da bir şey kalmamıştır. Tıkır tıkır işler ondan sonrası.
Bir sonraki yıl bu sefer de bir lisenin müdürü devreye girmiş, bu kadar edebiyat öğretmeni dururken sunuculuk bedenciye mi kaldı diyerek şikâyette bulunmuştu. Bu saldırılar karşısında teslim olan milli eğitim müdürü irade koymamış, geri caymış, bana verdiği görevi alıp şikayetçi müdürün okulunun edebiyat öğretmenine vermişti.
Kısa bir süre sonra da eş durumu sebebiyle başka bir ilin ilçesine tayinim çıktı. Galiba kader ağlarını burada da örecekti. Daha ilk günlerde birlikte çalıştığımız bir kadın öğretmen arkadaşım "Ben musiki derneğine gidiyorum, sen de gelmek ister misin?" diye sormuştu. Hemen "Evet."dedim. "Gelmek isterim." Hayallerimde gerçekleştirmek istediğim bir şeydi şarkı söylemek. Korist olarak dernekte çalışmaya başladım. Bir süre sonra orada da kendimi yine sunuculuk yaparken buldum.
Madem artık sunucuydum, bu işi daha iyi yapabilmek için kendimi geliştirip yetiştirmeliydim. Önce işe diksiyon eğitimi alarak başladım, İstanbul Türkçesi konuştuğumu ilk kez diksiyon öğretmenimden duydum. Ardından bir klinikte nefes dersleri aldım. Spor yaptığım için diyaframımı kullanıyordum ama nefes tekniklerini öğrenmek, egzersizlerle geliştirmek kapasitemi arttırmıştı. Bu eğitimlerden çok esin almış, bununla birlikte sunum metinlerini de artık kendim yazar olmuştum. Ve şunu öğrenmiştim hayattan. Kaça bölünürsen bölün, insan neyi severse, neyi yapmak isterse her şeye yetişiyor. Hayat problem çözmek olsa da çözülüyor ve önünde sonunda hayaller gerçekleşiyor. 
 
 
 


Paylaş | | Yorum Yaz
712 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

FENER - 17/01/2018
Seksen Beş Yaşındaki Annem Bu Yazısını Beş Yıl Önce Kaleme Almış...
ANILARIMDAN ARTAN'LAR - 09/12/2017
Yine özlem duygusuyla birbirimize sarıldık
"HAYAL KURMAK GÜZELDİR..!" - 08/03/2017
Yoksa, "Hayal kurmak güzeldir." mi desek
İSTİKLAL - 11/08/2016
Artık tek başına kafisin. Dürüst, duyarlı oğlum diyorum.
KIRIKTARAK - 05/04/2016
Teşekkür edebiliyorsak hayata, kendimize, insanlara, bunun basit, direkt işe yarayan yolu sevgiden geçiyor.
ALTIN BİLEZİK - 03/02/2016
Laf anlatmak boşuna bir çabaydı o yıllarda, bunu yaşayan bilirdi...
TENEFFÜS - 03/07/2015
Ve işte öğretmenlik böyle bir şeydi
BULUŞTUK - 09/06/2015
Hatay' da buluşmak dileğiyle...
ÇOCUK GELİN - 11/04/2015
Büyüyünce anlıyorum; büyümeye fırsat bulamayanları, çocukluğunu yaşayamayanları.
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 18° 11°
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.27735.2985
Euro6.02466.0488