• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 25 TL                                                    SANDIK BİRİKİM FONU AYLIK ÖDENTİSİ : 50 TL

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05SANDIK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5006   1402-Pozcu şubesi  Mersin  İBAN :TR70 0001 00140264 4315 1250 06
 

    AİDAT VE BAĞIŞLARINIZ

SEVGİLİ OKULDAŞLARIMIZ;
DERNEĞİMİZİN BÜNYESİNDE KURULMUŞ BULUNAN YARDIMLAŞMA SANDIĞIMIZDA
14 ÜYEMİZ VAR VE TOPLAM 38.000 TL BİRİKİMİMİZ BULUNMAKTADIR.
BİZLER BİRİKİMİZ KARŞILIĞINDA
ALDIĞIMIZ BORÇ PARALARI FAİZSİZ OLARAK GERİ ÖDEMEKTEYİZ.
SADECE % 2 BAĞIŞ YAPMAKTAYIZ. BU DA SANDIĞIMIZIN GELİRİNİN ARTMASI İÇİNDİR.            
SİZLERİ DE HEM BİRİKİM YAPMAK,
HEM DE FAİZSİZ BORÇ PARA ALMAK İÇİN SANDIĞIMIZA ÜYE OLMAYA BEKLİYORUZ. 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret323179
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 

Asaf HİŞMİ

Asaf HİŞMİ
asafhismi@hotmail.com
ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PARKI
02/10/2017

 
Ülkemizde trafik sorunu terör boyutuna erişmiş durundadır. Her kazada birçok vatandaşımız ölüyor, birçoğu hafif veya ağır biçimde yaralanıyor. Hastanelere kaldırılanların bir bölümü hayatlarını kayıp ediyor Yıllarca devam eden ve zaman geçtikçe artan bir hızla kayıplarımız çoğalıyor. Her yıl binleri aşan sayıda vatandaşımız trafık kazalarında yaşamını yitiriyor. Bayrama giderken, bayramdan dönerken kaza oluyor. Düğüne giderken, düğünden dönerken ya da Okula giderken, okuldan dönerken kaza oluyor. Kadın erkek, genç ihtiyar, Çocuk bebek olmak üzere har yaştan ve her cinsten can kayıplarımız olduğu biliniyor. Bazen katliam boyutuna varan trafik kazalarına şahit olunuyor. Neden?
Trafik kazalarına olumsuz yönde etki eden faktörler nelerdi biçiminde bir soruyu nasıl yanıtlarız?

1 - Motorlu taşıt trafiği,
2 - Motorlu olmayan araçların trafiği,
3 - Yaya trafiği,
4 - Engellilerimizin trafiği olmak üzere dört başlık altında toplamak olasıdır. Diğer taraftan yollarımızın ihdas şekilleri;
1 - Motorlu taşıt yolu,
2 - Yaya yolu olmak üzere, yerleşim bölgelerinde iki çeşit yol yapılır. Bunun yanında kentlerde planlama ve sosyal yaşam dikkate alındığında, insan sağlığı ve mutluluğu, fen ve sanat kuralları, kentin yaşana bilirlik durumu dikkate alınmalıdır. Dolaysıyla belirlediğimiz teknik tanımlar İhtiyaca yanıt vermediği görülür. Bu kez; yasalara açıklık getirmek üzere yönetmelikler çıkarılmıştır. Cadde ve sokakların genişliklerini, bina yüksekliklerine bağlayarak; h/2 + 7 biçiminde formüle edilmiştir. En dar yol; bina yüksekliğinin yarısına yedi metre ilave edilerek yol genişliklerini tespit etmek mümkün olabilir. Tabii bu tespit asgari ölçüdür. Örneğin; iki katlı binanın yüksekliyi 6m.dir. Buradan geçecek yolun genişliği; (karşılıklı iki binanın dış yüzeyleri arasındaki yol mesafesi); 3m. + 7m.= 10m. Olmalıdır. 5 katlı binalar için, 15/2 + 7 = 14,5m. Olur. Ben bunu 15m. Olarak görürüm. Yasa koyucu:'' 7m.den az yaya yolu, 10m.de az trafik yolu olamaz'' ifadesini kullanmıştır. Ancak kentte yaşayanların sosyal aktiviteleri dikkate alındığında bu ölçüler yetmediği, daha geniş cadde ve sakaklara, meydan ve yeşil alanlara ihtiyaç duyulacağı, yayalaştırılmış alanlara ağaçlı yollara ihtiyaç olacaktır. Konudan sorumlu olanlar; gelecek kuşaklara mutluluk ve refah taşıyacak kentlerin planlamaları üzerinde kafa yormaları gerekmektedir.
Trafik kazalarının en aza indirmek için de trafik kurallarını, işaretlerini ve işaretçilerin, çocuklarımızla erken yaşlarda tanıştırmak gerekir. İlkokul öncesinden (Ana Okuldan) başlamak üzere trafik ve trafik kuralarını yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini sağlamalıyız. Bunu sağlamak için; Milli Eğitim Bakanlığı, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı başat olmak üzere Belediyeler, Veliler ve öğrencilerden oluşacak bir işbirliğiyle çözüm bulmak olasıdır. Nasıl mı?
Her ilçede, her ilde olmak üzere ÇOCUK EĞİTİM TRAFİK PARKLARI kurarak çözüm bulunabilir. Saydığım merciler arasında iletişim kurularak parkların inşasına başlanmalıdır. Çocuk parka geldiğinde hem eylenerek hoş vakit geçirecek ve trafik kurallarını yaşayarak öğrenecektir. Çocuk Eğitim Trafik Parkı okullara yakın ve ulaşımı kolay yerelde kurulmalıdır. Parklar; şehirde görünen trafik kurallarının bire bir parka taşınmalıdır. Parkta kullanılacak araçların trafik donanımlı ( sağ - sol, park, fen, aydınlatma vb lambalara haiz olmaları gerekir. Parklarda açılacak yolların ve kavşakların kent standartlarına uydun, sinyalizasyon sistemleri olmalıdır. Çocukların eğitimiyle ilgilenecek yeteri sayıda öğretmen, trafik düzeninden sorumlu yeteri sayıda trafik polisi, araçların depolanması için yeteri büyüklükte depo yeri, bozulan araçların BAKIM VE TAMİRİ İÇİN ATÖLYE VE ATÖLYEYİ ÇALIŞTIRACAK elemanlara ihtiyaç olacaktır. Parktaki yollar sıcak asfaltla ( beton asfaltla) kaplanmalı ve işaretleri yapılmalıdır. Kursiyerlerin izlenmesi ve ikazları için, parkın orta yerinde yeteri yükseklikte gözetleme kulesi inşa edilmelidir.
Veli, vasi, öğretmen, servis şoförü oturup, çocukları bekleyecekleri yerde küçük bir tribün kurulmalıdır. Pakın çevresinde kursiyerlerin faydalanacağı bir bisiklet parkuru kurulmalıdır. Temizlik işlerini yapacak yeteri sayıda eleman bulundurulmalıdır. Çocukların ve misafirlerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak ve ayrı ayrı bölümlerde olmak üzere yeteri kadar WC, Pisuar, lavabo ve deterjan bulundurulmalıdır. Çocukların beslenme ihtiyaçlarını gidermek için mini market kurulmalıdır. Kışın soğuktan yazın sıcakta korunmak için Bekleme yerleri kurulmalıdır.
Anaokulu öğrencilerine üç tekerlekli bisikletlerle eğitime başlanmalıdır Tedricen her yaşın özelliğini dikkate alarak eğitim araçlarını bir program çerçevesinde uygulamaya so0kulmalıdır. Pedallı araçlardan akü ile( Elektrikle) çalışan araçlar dâhil sırayla ve gruplar halinde trafik pistinde eğitime alınmalıdır.
Parkların alanlarına gelince; en küçük alan 400m2.dir. Bana sorarsanız, böyle bir alanda Çocuk trafik eğitim parkı olmaz. 10.000 (onbinm2) den aşağı olmaz. Eğitim ve öğretim götürü usulü ile icra ederseniz, en kıymetli varlığımız olan çocuklarımıza büyük kötülük yapmış olursunuz. Dostlar alış verişte görsünler diye eğitim kurumu inşa edilmez. Eğitim ve öğretim işi ciddi iştir. Çükü böyle bir eğitim merkezi kurulursa, çocuk öğrendiklerin hiçbir zaman unutmayacak. Trafik kazalarında insandan kaynaklanan hatalar asgari seviyeye inecektir. Çocuklarımız çok değerlidir. Konunun üzerinde ciddiyetle eğilmek gerekir. Sayın Valilerimiz, Sayın Kaymakamlarımıza, Sayın Belediye Başkanlarımıza ve ülkemizin işadamlarına burada çağrı yapıyorum.
Konu çok önemlidir. Trafik sorunu böyle çözümlenir. İlgilenmelerini istiyorum. Bu kuruluşlar, ülkemizin her yerinde kurulması gerekmektedir.
01.10.2017


Paylaş | | Yorum Yaz
360 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE NE YAPILMALI? - 21/10/2018
Her 24 Kasımda ya da yılın başka her hangi bir gününde, bir haftasında, bir ayında öğretmenlerin sorunlarını çözmek için zaman ayırmak, kalıcı uygulanabilir, çağdaş kararlar almak gerekmez mi?
İRİ YAPILI DEV ADAM - 13/02/2018
Av bahanesiyle orada bulunan kimileri kervancıları soyarlardı.
ZAMANIN TÜNELİNDEN BİR ANI - 28/12/2017
‘Dahiye’nin çocukları olarak ünlenmeye başladık.
TEZEK - 12/06/2017
‘’Fakirliğin gözü kör olsun’’
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ARDINDAN - 13/03/2017
Durum vahim ve ürkütücüdür.
MERSİN İLKÖĞRETMEN OKULU MEZUNLARI HATAY BULUŞMASI - 14/07/2016
Aydın yüzlü Okuldaşlarımın mutluluklarını paylaşmış olmanın sevincini yaşadım.
MERSİN İLKÖĞRETMEN OKULU GİRİŞ SINAVI SONRASI - 08/06/2016
Pamuk tarlasından Mersin İlköğretmen Okuluna giden yolun geleceğimi şekillenmesinde büyük rol oynayacağını hiç kimse tahmin edemezdi.
BAZ İSTASYONLARI VE İNSAN SAĞLIĞI - 09/04/2016
Sonuç olarak Baz istasyonlarının toplumsal sağplığa zarları olduğu konusunda adli ve idari yagının kararları vardır Bu kararlar doğrultusunda tedbir alınması gerekmektedir
NUAYRİLİK - 03/10/2015
Ülkemizin ve dünyanın en fazla barışa ihtiyaç olduğu bu günlerde, ayrımcılıktan, ötekileştirmemelerden, ırkçılıktan ve din istimrarından uzak durmak ve olaylara sağduyuyla yaklaşmak gerektiğinin bilincine, toplum olarak varmak gerekir.
 Devamı
Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 18° 11°
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.27735.2985
Euro6.02466.0488