• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 60TL                                                    

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret392246
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 

ÖĞRETMENİM NECATİ ÖZBAY

YILLAR SONRA...

Öğretmen okulu yıllarımız, kanımızın en deli aktığı, ayna çatlatan yıllarımızdı. Benim gibi aynalarla pek samimi olmayan ve bu genellemenin dışında kalanlar olsa da, böyleydi.
Dolayısıyla, hem gençliğin getirdiği sorunların çözümünde, hem evden ve aileden uzakta olmaktan kaynaklı sorunların çözümünde ve derslerle ilgili sorunların çözümünde en büyük destekçilerimiz öğretmenlerimizdi.
Her öğretmenimiz ayrı bir değerdi. Hepsinin emeği, hakkı yadsınamaz. Ancak bazı öğretmenlerimizin öğrenciler üzerinde fazlasıyla emeği ve kişilik kazanmalarında etkisi vardır. Necati Özbay öğretmenim bunlardan biridir. Beceri kazandırmanın kişilik oluşmasında ne denli önemli olduğunun bu kadar farkında olan elbette çok öğretmen vardır ama, öğrencileriyle birebir bu denli ilgilenen, bütün okul öğrencilerinin numaralarını ezberinde tutabılen, bütün öğrencileri adlarıyla değil de numaralarıyla çağıran, ortanın biraz altında bir boy ve zayıf denecek bir bedenin taşıdığı bir kafaya, mavi gözlerini ve briyantinli saçlarını parlatacak kadar zekayı sığdırabilecek az insan vardır.
Öğretmenlerimizin her birinin bir lakabı vardı. Kim tarafından konulduğu bilinmeyen ama genel kabul gören lakaplardı. Genelde çok kullandıkları kelimeler veya belirgin özelliklerinden kaynaklı lakaplardı. Necati Bey'in lakabı, motif kelimesini sık kullandığından olsa gerek, "motif"di.
Bir başka emeği yadsınamayacak öğretmenimiz de, Ali Uysal Bey idi. Hatta en çok emeği geçen öğretmendi. Bütün bir okula kitap okuma alışkanlığı kazandıran, şiir sevgisi aşılayan, edebiyatı sevdiren, çoğu taşradaki köylerden gelen, bozuk Türkçe konuşan biz öğrencilerinin diksiyonunu ve yazımını düzelten bu adam benim gözümde bir devdi.
Hitabeti de iyiydi. Belki Çiçero değildi ama, çoğu öğrencinin ruhuna üfleyebiliyordu. Zaten bu sebepledir ki, çok sevdiği Halk edebiyatının devleri Yunus Emre'yi, Karacaoğlan'ı, Dadaloğlu'ni bize sevdirmeyi becerebildi. 
Imlaya çok önem verirdi. Hece bölenlere" cinayet işlemişsin" derdi. Bundandır ki, kendi aramızda konuşurken, "cinayet" derdik.
Belki edebiyatı seviyordum, kitap okumayı seviyordum ama, onun sayesinde, Varlık Yayınları'ndan yüzlerce kitap okudum/k.
Mezuniyetimizin üzerinden uzun yıllar geçmişti. Ali Uysal Bey'in emekli olduğunu, beyaz eşya ticareti ile uğraştığını bir arkadaş sohbetinde öğrendim, adresini de tabi. 
Onyedi yıl sonra, Mersin'e gittiğimde onu ziyaret ettim. Selamlaştık. Tanıdı beni.
Eşi, iki oğlu, yeğeni ve bizim okul/sınıf arkadaşımız Şefik oradaydılar. Hepsini çağırdı. Bakın dedi. Bu benim öğrencimdi. Sınıfta düşüncelerimiz birbiriyle uyuşmazdı ama, derse gelince, çatır çatır 10'unu alırdı, dedi.
Başım döndü. Rüya gibi bir şey değildi elbette ama, yıllar sonra Ali Öğretmen' in, Eşi ve çocuklarına yaptıkları işi bıraktırıp, beni anlatması benim için onur vericiydi. Izninizle, biraz koltuklarım kabarsın.
Çok uzun olmayan bir sohbetten sonra merakımı yenemeyerek sordum:
Hocam edebiyatla hala ilgileniyor musunuz.
Bir Sırrı açığa vurur gibi, esefle:
Bu para, dedi. Bu para herşeyi yok ediyor. Ticarete girdiğim günden beri hiç bir şeyle ilgilenemiyorum.
Bu kısa cümlede koca kitapların özeti gizliydi. O benim gözümdeki dev adam, kendine yakışanı yapıp, her şeyi bir cümlede özetleyivermişti.
Yıllar sonra tekrar görüştük. Ama yüzyüze değil, Facebook sayfalarında, öğrencilerine yazdığı mektuplarda. Derlemeler de yapıyormuş. 
Allah uzun ömürler versin, Ali Öğretmen, Necati Öğretmen.

09.Ağustos.2017
Öğrencisi Nurettin Işık-76

Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.34927.3787
Euro8.92148.9571