• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARI

                   DERNEK YILLIK ÖDENTİSİ : 60TL                                                    

DERNEK HESABI :TC ZİRAAT BANKASI 64431512-5005   1402-Pozcu şubesi Mersin  İBAN :TR97 0001 00140264 4315 1250 05 
Üyelik Girişi
OKULDAŞLARIMIZ NERELERDE
BAL
 
  
 
 ALİ TÜRKOĞLU
 0533 7257144
          MERSİN
aliturkoglubalci@gmail.com
 
Gerçek BAL yemek
isterseniz 
Okuldaşlarımızdan 
Ali Türkoğlu'nun
 Ballarından
alınız. 
PETEK BAL:1 Kg:45 TL
SÜZME BAL:1KG:35 TL
 TOPTAN 1 TENEKE BAL :
650 TL OLARAK VERİLECEKTİR...  

BALIMIZ GARANTİLİDİR
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret391756
İNOX ÇELİK KAPILARI

 
 
  
 
 
  
 
 
 

 BURADA

HER GÜN

YAYIMLANACAK

REKLAMLARINIZA 

2014 YILI İÇİN

100(Yüz)TL.

ÜCRET

ALINACAKTIR

 

MAHMUT ÜSTE(72)


 
 
 
ÖĞRETMEN VE 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ


Kendi tanımımla öğretmen, öğreten ve eğitendir. Öğretimin bilimsel, eğitimin ise milli olması esastır. Öğretmenin ise ‘'Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür'' olması, vatanını ve ulusunu sevmesi, çocuğu sevmesi, insanı sevmesi, olmazsa olmazıdır. İçinde yaşadığı toplumdan kopuk olmayan, birleştirici ve kaynaştırıcı, öncü ve örnek olmak gibi nitelikleri de olmalıdır. Ülkesini çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmayı hedefleyen çalışkan, özveri sahibi bireylerdir öğretmenler. Çalışmalarında da bu özelliklerde bireyler yetiştirmeyi hedeflerler.
Ancak değişik dönemlerde öğretmenlerden beklentiler farklılıklar göstermiş, bu beklentilere göre yetiştirilen Öğretmenlerin nitelikleri de farklı farklı olmuştur. Zamana ve öğretmenlerden beklentilere göre uygun yetiştirme yöntemleri, okullar ve öğretim programları geliştirilmiş, öğretmenlerin bu paralelde yetiştirilmesine çalışılmıştır. Bu yüzden öğretmenliği tek bir tanımla belirlemek doğru olmaz kanısındayım.
Cumhuriyetin kuruluşundan sonraki dönemde öğretmenden öncelikle beklenen okur-yazar sayımızı artırmak, gerekli memur ve bürokrat gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik olmuş, Türk Abecesinin kabulü ile bu çalışmalar desteklenmiştir.
Ancak 1940'lı yıllarda açılan Köy Enstitüleri o zamanki toplumun yapısına uygun olarak, hem okur-yazar oranını artırmak, hem kalkınmayı köyden başlatacak hamleleri yapmak amacına yönelmiştir. Bu iş için çok donanımlı, iletişim ve kültürel açıdan köylümüzün yapısına uygun öğretmenleri yetiştirmeyi amaçlamış, başarılı da olmuştur. Tabii ağalık ve aşiret düzenine karşı çıkan, el-etek öpmeyen, bilime önem veren, sorgulayan bu öğretmenlerin kendi egemenliklerini kıracağını düşünen siyasi feodal ağalar, bu okulları kapatmakta gecikmemişlerdir.
1950'li yıllarda sadece öğretmen yetiştirmeyi amaçlayan ‘'Ben öğretmen olacağım'' diyen öğrencilerin oluşturduğu İlköğretmen Okulları bir nebze olsun köy enstitülerinin yerini doldurabilmişlerdir.
1970'li yıllarda ise Öğretmen Okulları önce öğretmen liseleri olarak çok amaçlı okullar, sonra da öğrenci alımları siyasi iktidarların takdirleri ile yapılan Eğitim Enstitüleri haline dönüştürülmüşlerdir. Böylece öğretmenler gerçek amaçlarından uzaklaştırılarak siyasilerin kendi amaçlarına ulaşmada bir araç olarak kullanılmaya çalışılmıştır.
Daha sonra Eğitim Fakülteleri'nde yeni anlayışlarla teknolojik gelişmelere uygun, kuramsal olarak donanımlı öğretmenler yetiştirilmiş, ancak nüfusunun büyük bir bölümü köylerde yaşayan halkımızın çocuklarına eğitim verecek olan sınıf öğretmenleri, uygulamada halktan kopuk, köy hayatına yabancı eğitimciler olarak yerlerini almışlardır.
Ben; siyasi iktidarların zaten "Milletin Efendisi" köylüyü eğitmek ve kalkındırmak gibi bir niyeti ve gayreti olduğunu da sanmıyorum. Anayasamızla zorunlu olmasa, ekonomik hayat ve bürokrasi için nitelikli insanlara gereksinme olmasa, kendi çıkar ve amaçlarına hizmet edip yönlendirebilecekleri bir toplum oluşturmada öğretmenlere gereksinim olmasa, sanırım okul açıp, para harcayıp öğretmen yetiştirme zahmetine de katlanmazlardı.
Bütün bu baskılara, yönlendirmelere, çabalara rağmen öğretmenlerimizin büyük bir bölümü özveri ile Atatürk İlke ve İnkılaplarına her dönemde sahip çıkmışlardır. Vatanını ulusunu seven, üreten paylaşan, sevgi ışığında bilimin ve aydınlanmanın öncüleri olmuşlardır.
Günümüzün öğretmenlerimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyor, tüm öğretmenlerimizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

 

23/11/2013 Mahmut ÜSTE

 

(Emekli Öğretmen)


 
 
 
 
 

Takvim
ATATÜRK

 ÖNDERİMİZ ATATÜRK

 ATATÜRK KÖŞEMİZ
İSTİKLAL MARŞI

GENÇLİĞE HİTABE
ANITKABİR
DEVRİMLERİ
İLKELERİ
HAYATI
RESİMLERİ

GÖÇER REKLAM

 

YARDIMLAŞMA SANDIĞI

 
YARDIMLAŞMA
 
SANDIĞI
 
SİZLERİ 
FAİZ
KISKACINDAN
KURTARIR.
 
DERNEĞİMİZİN
 
BÜNYESİNDE  
KURULAN
 
YARDIMLAŞMA 
SANDIĞINA 
ÜYE OL
 
SEN FAİZSİZ
KREDİ AL, 
BAŞKALARINA DA 
ÖNCÜLÜK ET..! 
 
Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.39337.4229
Euro8.99819.0341